Türkmen Deniz ve Nehir Yolları Ajansı yetkililerinden oluşan Türkmenistan heyeti,15-24 Ocak tarihlerinde Güney Kore'nin Busan kentine yaptıkları iş ziyareti sırasında, Türkmenistan ile Güney Kore arasında gemi yapım sektöründe karşılıklı işbirliği kurmaya ilişkin bir dizi etkinliğe katıldı.

Türkmen Deniz ve Nehir Yolları Ajansı'ndan salı günü yapılan açıklamaya göre, söz konusu ziyaret Güney Kore tarafının daveti üzerine Güney Kore Deniz Ekipmanları Araştırma Enstitüsü (KOMERI) ile Balkan Gemi Yapım ve Onarım Fabrikası arasında imzalanan Mutabakat Zaptı'nı hayata geçirmek amacıyla yapıldı.

Ajans yetkilileri, ziyaret sırasında KOMERI yetkilileri ile bir araya geldiler ve gemi yapım sektöründeki işbirliğinin temel yönlerini ele aldılar. Ayrıca Türkmen Deniz ve Nehir Yolları Ajansı yetkilileri, KOMERI bölge merkezlerini gezdiler.

Bunun yanında Türkmenistan heyetine Daewoo Shipbuilding & Marine Engineering (DSME) gemi tersanesinde gemi yapım işlerinin ilerleyişi tanıtıldı.

DSME gemi tersanesi, Güney Kore'nin en büyük gemi tersanelerinin arasında yer alıyor. 1973'de kurulan tersanede kuru yük gemileri, feribotlar, konteyner gemileri ve tankerler inşa edilmektedir.

Türkmenistan heyeti, ziyaret kapsamında Balkan Gemi Yapım ve Onarım Fabrikası'nın çalışmaları hakkında bilgi verdi. Ayrıca ziyarette Movena Danışmanlık Şirketi'nin temsilcileri ile bir görüşme gerçekleştirdiler.

Movena Danışmanlık Şirketi temsilcileri görüşmede, Balkan Gemi Yapım ve Onarım Fabrikası'nın mevcut bilgilerini incelediklerini, fabrikada gemi inşa etmek ve gemi yapım işlerinde işbirliği yapmak için hazır olduklarını aktardılar.

İş ziyaretinin sonunda taraflar, Türkmenistan ile Güney Kore arasında gemi yapımı için uzman yetiştirmeye ve fabrikanın üretimini ilerletmek için işbirliği kurmaya hazır olduklarını bir kez daha teyit ettiler.