Girdiği savaşta küçük bir ordusu olan Ukrayna  ile baş edemeyen Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'in dün kısmi seferberlik ilan edildiğini açıklamasının ardından Rusya’dan kaçış başladı.

Ukraynalı kızlar, bebeğini annesine bırakan gelinler savaşırken Rus delikanlıların kaçışı manidar. Vatanı tehlikede olan savaşıyor.

Ülkeden ayrılanların en çok tercih ettiği kentlerin başında Antalya geliyor. İstanbul da en tercih edilen şehirlerden biri.

Türk Hava Yolları'nın Moskova başta olmak üzere bu ülkeye neredeyse bütün seferleri dolarken, diğer hava yolu şirketlerinde de yer kalmadığı belirtiliyor. Uçaklarda yer vulamayan bazı Ruslar özel araçlarıyla ülkeden ayrılıyor.

Ülke çapında gereksiz bir savaşa girilmesini protesto edenlerden de yüzlerce kişi gözaltına alındı.

Putin, Batılı ülkelerin Ukrayna'da barışçıl çözüm istemediklerini belirterek “Toprak bütünlüğümüz tehdit edilirse Rusya mevcut tüm yolları kullanacak, bu bir blöf değil” demişti. Rusya Savunma Bakanı Sergey Şoygu da kısmi seferberlik kapsamında toplam 300 bin yedek askerin çağrılacağını söylemişti.

Vagner şirketinin paralı askerlerinden, azılı katillerden, adli mahkumlardan umduğu asker kaynağını bulamayan Rusya; Saha (Yakut), Kazan, Başkurt hatta 1944'te sürdüğü ve Kırım Ukrayna’da kalınca geri dönen Kırım Tatarları gibi Türk topluluklarından asker almaya çalışıyor.