Ermenistan ile Azerbaycan arasındaki çatışmaların artması sonrasında İran’dan tehditkar bir açıklama geldi. İran Genelkurmay Başkanı Muhammed Bakıri, iki ülkenin sorunlarını görüşmeler yoluyla çözmesi gerektiğini bölgedeki sınırların değişmesi durumunda buna sessiz kalmayacaklarını söyledi.

Ermenistan, 12 Eylül 2022'de  Azerbaycan-Ermenistan sınırının Daşkesen, Kelbecer, Laçın ve Zengilan istikametlerinde büyük çaplı provokasyonlarda bulundu.  Sabotaj hazırlığındaki Ermeni askerleri Azerbaycan topraklarına mayın döşemeye kalktılar.

Azerbaycan Savunma Bakanlığı tarafından yapılan açıklamada, çatışmalarda 79 Azerbaycan askerinin şehid olduğu, 282 askerin ise yaralandığı belirtildi. Ermenistan ise ölü ve kayıp asker sayısını 207 olarak duyurdu.

İran'ın Zangezur üzerinden açılacak koridor ihtimalinden rahatsız olduğu anlaşılıyor.

İran'ı asıl rahatsız eden ise halkının yarısını meydana getiren Türk toplumu. Diline, tarihine, milliyetine saygı gösterilmeyen; asimilasyon yoluyla Farslaştırılmaya çalışılan Türklerin baş kaldırması İranlı yetkililerin ve mollaların uykularını kaçırıyor.