Rusya ve Ukrayna arasındaki savaş sürüyor. Son olarak Ukrayna, Rusya işgalindeki birçok bölgeyi geri almış; ilerleyişini sürdürdüğünü duyurmuştu.

Donetsk, Luhansk ve Herson bölgelerinde 23-27 Eylül tarihleri ​​arasında Rusya’ya katılım için referandumu düzenleneceği açıklanmıştı.

Gelişmelerin ardından Kremlin’den yapılan açıklamada Putin’in ülkede kısmi askeri seferberlik ilan ettiği duyuruldu.

Bunun Ukrayna’da işgal ettikleri toprakların güvenliğini sağlamak için almak zorunda kaldıkları acil bir karar olduğunu açıklayan Putin, kararın bugünden itibaren geçerli olduğunu belirtti.

Böylece ordunun yedek birlikleri de göreve çağrılacak.

Seferberliğe katılan bütün Ruslar, asker statüsünde olacak.

Batı’ya “blöf yapmadığını”  vurgulayan Putin, Ukrayna’nın Donbas, Zaporijya ve Herson bölgelerinin bağımsızlık kararlarını desteklediklerini söyledi. Putin şunları kaydetti: “Batı dünyası ülkemizi yok etmeye çalışıyor, bizim hedefimiz Donbas’ın özgürleştirilmesi. Batı’ya söylüyorum, cevap verecek çok sayıda silahımız var. Bu blöf değil.”

Rusya’nın Ukrayna’da aylardır başarıya ulaşamaması, savaşı sadece silahlı gücün kazanamayacağını gösteriyor. Dünyanın ikinci askeri gücüne sahip olan Rusya, askeri güç olarak yirmi beşinci sıradaki Ukraynalı vatan fedailerinin karşısında ilerleyemediği gibi gerilemeye de başladı.