Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın Şanghay İşbirliği Teşkilatı'nın Semerkand'da düzenlenen zirve toplantısına misafir olarak katılması Amerika Birleşik Devletleri ve Avrupa'da soğuk duş etkisine sebep oldu.

ABD Dışişleri Bakanlığı, ABD’nin 2023 mali yılı için Güney Kıbrıs Rum yönetimine yönelik silah ambargosunu kaldırma kararı aldıklarını açıkladı.

ABD Dışişleri Bakanlığı, Kıbrıs’a yönelik silah ambargosunun 2023 mali yılı için kaldırıldığını açıkladı.

Bakanlık Sözcüsü Ned Price, yaptığı yazılı açıklamada “Dışişleri Bakanı Antony Blinken, 2023 mali yılında yeniden ihracat ve savunma malzemelerinin transferlerinin onaylanmasına izin vermek için Kıbrıs Cumhuriyeti'nin ilgili mevzuat kapsamında gerekli koşulları yerine getirdiğini tespit etmiş ve Kongre’ye tebliğ etmiştir” ifadelerini kullandı:

“Koşullara uygunluk yıllık olarak değerlendiriliyor. Bu tespit ve belgelendirmenin bir sonucu olarak, Bakan, 2023 mali yılında Kıbrıs Cumhuriyeti için savunma ticareti kısıtlamalarını kaldırdı."

Price, Washington'un uluslararası silah ticareti düzenlemelerinin, 1 Ekim 2022'den itibaren geçerli olacağını da açıkladı.

Suriye’de PKK'nın, Ege’de Yunanistan’ın samimi destekçileri olan ABD ve Fransa’nın düşmanca tavırları devam edecek gibi.