Türkmenistan'ın umuma mahsus pasaport hamili vatandaşlarının Türkiye'ye yapacakları azami 30 gün ikamet süreli turistik amaçlı seyahatlerinde sağlanan vize muafiyeti kaldırıldı. Türkmenistan vatandaşlarının vize muafiyetiyle Türkiye'ye girişleri kaldırıldıktan sonra 13 Eylül 2022'de Türkiye , Türkmenistan ile vize rejimi başlattı . İlgili Kararname, Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından imzalandı.

2007 yılından bu yana Türkmenistan vatandaşları turistik amaçlı vizesiz Türkiye'de 30 güne kadar kalabilmekteydi. Ancak Türkmenistan, Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarına vize uygulamasında değişiklik yapmamıştı. Umuma mahsus pasaport hamili vatandaşlarımız, Türkmenistan’a seyahatlerinde vizeye tabidir. Hizmet, hususi ve diplomatik pasaport hamili vatandaşlarımız ise vizeden muaf olmakla birlikte, davet edilmek ve pasaport bilgileri ilgili Türkmen makamlarına önceden bildirilmek kaydıyla bu ülkeye kabul edilmektedir.

Türkiye Vize Başvuru Merkezi'nin Aşkabat'ta şu adreste hizmet veriyor: 2127 (G. Kulieva) sokak, No 88. Merkez, 09:00-17:00 saatleri arasında açıktır. Türkmenistan vatandaşları, Türkiye'ye turist, iş, öğrenci, transit ve diğer vize türleri için merkeze başvurabilirler.

Aşkabat'taki Türkiye Vize Başvuru Merkezi sadece randevu ile ziyaretçi kabul edecektir. İlgili duyuru Gateway International tarafından sosyal ağlarda yayınlandı .

Randevular e-posta veya telefon yoluyla yapılabilir.

  • Telefon: (+993 12) 40 02 12
  • E-posta: helpline.turkmenistan@gateway.com.tr
  • Resmi web sitesi: www.gatewayinternational.com.tr

Bazı Türkmenistan vatandaşları "www.gatewayinternational.com.tr" sitesine bağlanamadıklarını bildirmekte. Ancak bunun Türkmenistan'da internet servis sağlayıcılarının yeterli hizmet verememesinden kaynaklandığı zannediliyor.