Uygur aktivist Ruşen Abbas’ın haksız yere tutuklanan kardeşi Gülşen Abbas’ı arayış hikayesi odağında Uygurların mevcut durumunu ve Çin’in soykırım politikalarını ortaya koyan “Ablam Nerede” belgeseli 17 Eylül 2022 tarihinde İstanbul’da Prof. Dr. Adem Baştürk Kültür Merkezinde seyirci ile  buluştu.

Daha önce dünyanın çeşitli yerlerinde gösterilen ve büyük etkisi olan “Ablam Nerede” belgeselin İstanbul’daki gösterimine de yoğun katılım sağlandı. Seyirciler, 80 dakika süren belgeseli yoğun bir ilgiyle seyretti.

Uygur aktivist Ruşen Abbas’ın Doğu Türkistan’da haksız ve hukuksuz bir şekilde tutulanan kardeşi Doktor Gülşen Abbas’ı arayış hikayesine odaklanan belgesel, bir çok toplama kampı tanığının, aktivistlerin, uzmanlar ve araştırmacıların ifadeleriyle Çin rejiminin Doğu Türkistan’da Uygur ve diğer Türk haklarına uyguladığı soykırım politikalarını, işlediği insanlığa karşı suçları canlı bir şekilde ortaya koyuyor.

Belgesel içeriğinde ayrıca Doğu Türkistan tarihi, iki cumhuriyetin kuruluşu, komünist Çin işgali, devam eden Uygur soykırımı ve zorla çalıştırma konuları yer alıyor.

Film seyircinin beğenisini kazandı.