Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin, 35. Ahilik Haftası kutlamaları kapsamında ziyaret ettiği Kırşehir’de Emeklilikte Yaşa Takılanlar ve sözleşmeli personelin kadroya alınmasına yönelik çalışmalar hakkında bilgi verdi.

Bilgin, Emeklilikte Yaşa Takılanlarla ilgili düzenleme hakkında, “Aralık ayında Meclis’te olacak. Bu tür düzenlemelerin teknik çalışmalarını biz yaparız, nihai kararı TBMM verir. Çünkü TBMM’nin iradesi kanun yaparak, uygulamaları denetleyerek tecelli eder. Demokratik sistemin esasında Meclis vardır. Meclis, yasaları yaparak, yasa yapma gücünü, iradesini ortaya koyarak, bizim hazırlık yaptığımız teknik çalışmaları yasaya dönüştürerek milletin sorunlarını çözüyor. EYT de bunlardan biri.” diye konuştu.

Bilgin, “Sözleşmeli personele kadro verilmesiyle ilgili son durum nedir?” sorusu üzerine ise, “O çalışmamız bitti diyebilirim. Üzerinde son bir çalışma yapıp, Bakanlar Kurulunda Sayın Cumhurbaşkanı’mızla paylaştıktan sonra tahmin ediyorum kısa süre içerisinde uygulamaya geçireceğiz.” ifadelerini kullandı.

Sayılarının 1200 kadar olduğu, bir çoğunun emekli olduğu ve azımsanamayacak kadarının da vefat ettiği bilinen “şahsa bağlı kadrodaki eğitim uzmanları”nın mağduriyetinde 8 yıl geride kaldı. Maaşı ve yöneticilikteki kademesi düşürülen,  devletine olan saygısı sebebiyle sesleri çıkmayan bu kitlenin seçmen üzerindeki etkisini AKP’liler 2023’te görecekler.

Daha önceleri neredeydiniz?

Bu bir şarkı sözü. Bir sitem.

Bakan Vedat Bilgin 2019 yılında EYT düzenlemesi ile ilgili durum hakkında şöyle konuşmuştu: Bakan Bilgin, “Şu anda bizim gündemimizde bu yok.”

Gündeme gelmesi için sandığın görünmesi mi, oyların düşmesi mi yoksa kim bilir kaç mağdurun emekli olamadan, iş ararken sefalet içinde ölmesi mi gerekiyordu? İnsanları sosyal yardımlara muhtaç etmeselerdi olmaz mıydı?

Sosyal devlet ve bütçe imkanları yönünden bizden çok iyi durumda olan İskandinav ülkelerinin erken emeklilik yüzünden battığı bile iddia edilmişti.

Sonunda yine Kılıçdaroğlu’nun dediği olacak galiba…