Taşkent Film Festivali, 13-18 Eylül 2022 tarihlerinde Özbekistan’ın başkenti Taşkent’te gerçekleştirildi.

Festivale ülkemizi temsil etmek üzere giden film yıldızlarından Burak Özçivit ve Nurgül Yeşilçay'ın şımarıklıkları damga vurdu.

Kültür ve Turizm Bakan Yardımcısı Ahmet Misbah Demircan, bu sanatçıların yaptıklarından dolayı Özbek sanatseverlerden özür diledi.

Taşkent'te devam eden XIV Taşkent Uluslararası Film Festivali "İpek Yolunun Şaheseri"nde ciddi bir çatışma yaşandı. Film eleştirmeni ve gazeteci Şaire Hemra, Facebook sayfasında bu konuyu yazdı.

"En büyük hayat dersi az önce yaşandı. Nerede? Türk sineması günlerinin yaşandığı Forumlar Sarayı sahnesinde. Yüzlerce Özbek hayran seyediyor. Bazı "yıldızlarımız" da salondaydı, keşke onlara da bir ders olsaydı. Size en başından anlatacağım. Böylece ilk fotoğrafta da göreceğiniz gibi Türkiye'den gelen 9 oyuncu sahneye çıkarak saygıyla seyirciyle buluştu.

Ancak Özbek "Burakseverler" ve "Yeşilçay hayranları" etkinliğin yarısını sokakta kendilerini beklemekle geçirmelerine ve sunucuların sahnede anons edilmelerine rağmen bu ikisi ortaya çıkmadı. Ve nihayet Nurgül Yeşilçay sahnenin bir köşesinden çıktı ve orada dondu kaldı. Vatandaşı olan meslektaşlarına baktı, ellerini ceplerine koydu ve ayakta durdu. Uzatılan mikrofonu eline almadı, sunucunun elindeki mikrofona eğilerek "Merhaba, nasılsınız?" diyerek diğer oyuncuların yanına oturmadan sahne arkasına geçti. Aybek Veysaloğlu (sunucu) dokuz oyuncuyla tek tek samimi bir sohbet gerçekleştirdi ancak Nurgül Yeşilçay geri dönmedi. Burak ise hiç görünmedi."

"Dokuz meslektaşını hor görecek kadar ünlü mü bunlar?" diye aklımdan geçti. Sonradan böyle düşünenin sadece ben olmadığım ortaya çıktı.

Nurgül, ancak sahnedekilerin hediyelerle koltuklarına kadar eşlik edilmesinin ardından sahneye çıktı ve sunucunun tacını başına takarak gösteri başlamak üzereydi.

50 yıldan beri padişahdan köleye her rolü oynayan  Serdar Gökhan sahneye furladı, mikrofonu aldı ve "Şovunuzu mahvettiğim için bana kızmayın. Ayakları yerden kesilen bu iki meslektaşımızın bizimle sahneye çıkmayı reddetmesi üzücü. Aslında onlar bizim saflarımızda olmaya layık değiller. Bir insanı dış görünüşüne göre yargılamayın, davranışları onun kim olduğunu gösterir. Artık bu ikisinin aptalca gösterisini izleyip hakaretleri sessizce yutamayız. Burayı hemen terk edeceğiz" dedi ve dokuz Türk sanatçı salonu terk etti.