Nükleer araştırma ve nükleer silah edinme çabaları bahane edilerek dışlanan, uzun süredir uluslararası platformlarda yalnız kalan İran, Ukrayna ile savaşan Rusya’nın desteği ile Şanghay İşbirliği Teşkilatı'nın üyesi oldu.

İran Dışişleri Bakanı Hüseyin Emir Abdullahiyan, Şangay İşbirliği Teşkilatı'na tam üyelik için teşkilatın Genel Sekreteri Zhang Ming ile mutabakat zaptı imzalandığını duyurdu.

İran Dışişleri Bakanı Hüseyin Emir Abdullahiyan, sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımda Özbekistan’ın başkenti Semerkant kentinde İran’ın Şangay İşbirliği Teşkilatı'na tam üyeliği için mutabakat zaptı imzaladıklarını açıkladı.

Emir Abdullahiyan, örgütün genel sekreteri Zhang Ming ile tam üyelik konusunda karşılıklı imzaların atıldığını belirtti. Şangay İş birliği Teşkilatına üye ülkeler ile ilişkilerin yeni bir aşamaya geçtiğini kaydeden Emir Abdullahiyan, "Enerjiden ekonomiye ve ticarete birçok alanda iş birliğinin geliştirilmesi adına önemli bir gelişme oldu. İşbirliğinde artık yeni bir aşamadayız" ifadelerini kullandı.

Şangay İşBirliği Teşkilatı, Çin, Rusya, Kazakistan, Kırgızistan ve Tacikistan temsilcilerinin Çin'in Şanghay kentinde bir araya gelerek Sınır Bölgelerinde Askeri Güvenin Derinleştirilmesi Anlaşması'nı imzalamasıyla 1996 yılında kurulmuştu. Teşkilata Özbekistan, Pakistan ve Hindistan’ın da katılımıyla tam üye sayısı sekize yükselmiş oldu. 2005'te teşkilata gözlemci statüsünde üye olarak katılan İran'ın tam üyelik süreci Eylül 2021'de başlatılmıştı.