Özbekistan'ın tarihi şehri, Büyük Türk hükümdarı ve komutanı Emir Temür'ün ve 1945 yılına kadar Özbekistan Sovyet Sosyalist Cumhuriyeti'nin başkenti olan Semerkand'da yapılan Şanghay İşbirliği Teşkilatı zirvesinin sonunda bir deklarasyon imzalandı.

Özbekistan Cumhurbaşkanı Şevket Mirziyayev’in ev sahipliğinde düzenlenen zirveye, teşkilata üye olan Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Çin Devlet Başkanı Şi Cinping, Kazakistan Cumhurbaşkanı Kasım Cömert Tokayev, Kırgızistan Cumhurbaşkanı Sadır Caparov, Tacikistan Cumhurbaşkanı İmamali Rahman, Pakistan Başbakanı Şahbaz Şerif, Hindistan Başbakanı Narendra Modi, gözlemci ülkeler Belarus Cumhurbaşkanı Aleksandr Lukaşenko, Moğolistan Cumhurbaşkanı Ukhnaagiin Khurelsukh, İran Cumhurbaşkanı İbrahim Reisi, davetli liderler Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Türkmenistan Cumhurbaşkanı Serdar Berdimuhammedov ve Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev katıldı.

Üye devletler olan Rusya, Çin, Kazakistan, Kırgızistan, Tacikistan, Pakistan, Hindistan ve Özbekistan liderleri zirve sonuçlarına ilişkin Semerkand Deklarasyonu’nu imzaladı.

Deklarasyonda liderler, Şanghay İşbirliği Teşkilatı'nın diğer devletlere ve uluslararası kuruluşlara yönelik olmadığını teyit etti ve karşılıklı çıkarları dikkate alarak iş birliğine açık olduklarını kaydetti. Liderler, ekonomik gerçekler dikkate alınarak Dünya Ticaret Örgütü’nün etkinliğinin artırılması ve organizasyonda reform yapılması çağrısında bulundu.