Van'da bulunan Halkların Demokratik Partisi (HDP) Diyarbakır Milletvekili Garo Paylan, bakımsızlıktan ya da yaratılan tahribattan dolayısı ile yok olma tehlikesi ile karşı karşıya olan kilise ve manastırları inceledi.

Van'daki Varakavank Manastırı’nın restore edilmesi için defalarca Kültür Bakanlığı’na başvuru yaptıklarını ifade eden Paylan, bakanlığın özel mülkiyet olmasını gerekçe göstererek bu talebi her seferinde reddettiğini söyledi ve şöyle devam etti:

"Biz de diyoruz ki o özel mülkiyet kimdeyse burayı iade etsin. Öğreniyoruz ki burası gazeteci Fatih Altaylı’nın mülkü. Şunu anlamıyorum. Bir gazetecinin, Türkiyeli bir gazetecinin niye manastırı olur?” diye sordu.

HDP'li Paylan'ın iddialarına ilişkin Odatv'ye açıklamalarda bulunan Fatih Altaylı ise Paylan'ın yalan söylediğini belirterek şöyle konuştu:

"Benim adıma böyle bir tapu yok. Dedemin adına böyle bir tapu var. Dedemin tak mirasçısı ben değilim. Benden başka mirasçıları da var. Ben bu mirasçılardan çoğuyla görüşmüyorum. Bu yerin 58'te 1'i benim ben bunu vermeye hazırım. Diğer hissedarlardan da alsınlar haklarını istedikleri restorasyonu yapsınlar."

Fatih Altaylı bu konuyla ilgili daha önce Osman Kavala'nın da kendisiyle görüştüğünü vurgulayarak,  "Osman Kavala da bu konuyla ilgili benle görüştü. Ona da bu durumu anlattım. Ben kendi hissemi vermeye hazırım, ama benim vermemle olmuyor. Diğer hissedarlarla da görüşmeleri lazım" dedi.

Gerçekten ilginç...

Van’ın, Yukarı Bakraçlı köyünde bulunan ve “Yedi Kilise” olarak anılan kilisenin restorasyon işlemleri tapuya takılınca kilisenin ve bulunduğu köyün sahibi olan Hüsamettin Altaylı adlı vatandaşın varisleri aranmaya başlandı.

Bszı araştırmacılara göre Ermeniler göç ettirildikten sonra kilisenin de içinde yer aldığı köyün tapusu  Türkmen olduğu tahmin edilen Hüsamettin Altaylı’ya geçmiş. Manasır da içinde...