Moğolistan Başbakanı Luvsannamsrayin Oyun-Erdene, Doğu Ekonomik Forumu'nun bir  oturumunda yaptığı konuşmada, Rusya'dan Çin'e geçecek olan doğalgaz boru hattının inşasına yönelik hazırlıkların ilerleyişinden bahsetti.

Başbakana göre, bu projedeki çalışmaların 2029 yılına kadar tamamlanması planlanıyor.

Ön teknik ve ekonomik temelleri zaten geliştirdik, bunları Gazprom yönetimi ile ayrıntılı olarak tartıştık. Moğolistan Başbakanı, yakın gelecekte taslak belgeleri meclise sunacağız" dedi.

Vladimir Putin, Moğolistan üzerinden Çin'e gaz arzı için parametreler ve hatta fiyatlar üzerinde anlaşmaya varıldığını söyledi. "Moğolistan dostane, siyasi olarak istikrarlı bir ülke ve burada herhangi bir sorun görmüyoruz. Bildiğim kadarıyla Bay Miller'a sorabilirsiniz, bu anlaşmanın tüm parametreleri üzerinde anlaşmaya varıldı, Çinli arkadaşlarımızla bile fiyat parametrelerinde anlaştık ki bu her zaman kolay değil. Çinli arkadaşlarımızla müzakere etmek zor, tabii ki kendi milli çıkarları ile hareket ediyorlar. Ancak onlar istikrarlı ve güvenilir ortaklar” dedi.

Temmuz ayının ortalarında, Moğol hükümeti ana gaz boru hattı "Sibirya'nın Gücü-2" inşaatının 2024'te başlayabileceğini duyurdu. Financial Times'a verdiği röportajda Oyun-Erdene, Rusya'nın Ukrayna'daki operasyonunun bu projenin ilerlemesini zorlaştırdığını, ancak çalışmaların planlandığı gibi devam etmesini umduğunu söyledi.

Moğolistan topraklarından geçen bir gaz boru hattı, Sibirya'daki sahaları Çin’in kuzeybatısındaki  Doğu Türkistan’da Uygur Özerk Bölgesi'ne bağlamalıdır. Toplam uzunluğu yaklaşık 6,7 bin kilometre ve öngörülen kapasitesi yılda 50 milyar metreküp. metreye eşittir.

Bu yılın Ocak ayında, South China Morning Post, analistlere atıfta bulunarak, Pekin'in Avustralya'dan gelen gaz arzına olan bağımlılığı azaltmak için "Sibirya'nın Gücü-2" hattının yapımını hızlandırmaya çalıştığını yazdı. Çin Gümrük Genel İdaresi'ne göre, 2020 yılında Çin'in ithal ettiği sıvılaştırılmış doğal gazın yaklaşık %43'ü Avustralya tarafından karşılandı.