Kazakistan'da yük ve yolcu taşıyan sürücülere transit taşımacılık için ve sınıra yakın benzin istasyonlarında motorin için farklı fiyatlar uygulanacak. Akaryakıt fiyatları ikamet, satın alma hacmi ve nakliye türüne bağlı olarak değişecek.

Enerji Bakanı Bolat Akçulakov hükümet toplantısında yaptığı açıklamada, yeni tedbirin ülkedeki  dizel yakıt kıtlığını önlemek için önerildiğini söyledi.

Açıklamaya göre, bir kararname taslağı zaten geliştirildi, buna göre:

Kazakistan vatandaşları için, ehliyetleri varsa, ülke içi yük ve yolcu taşımacılığında günlük limit, geçerli fiyattan (230-260 tenge - 0,5 dolar) 100 litre dizel yakıttır. Yabancı taşımacılar için ülkede kabul edilen belgeler var ise (sürücü belgesi, pasaport), günlük limit 300 litre, fiyat 0,9 dolar. Diğer gruplar için ve hacim yukarıdakileri aşarsa, dizel yakıt litre başına 450 tenge (0,9 $) olarak verilir.

Kazakistan hükümeti defalarca cumhuriyetteki benzin ve dizel yakıtın komşu ülkelere, özellikle Rusya'ya göre daha ucuz olduğuna dikkat çekti (Kazakistan'da dizel fiyatı 2021'den bu yana %26 artmasına rağmen). Bu sebeple sınır bölgelerinin ve transit araçların çoğu Kazakistan'dan yakıt almayı tercih ediyor.

Sınır muhafızları, ülkeye her gün yaklaşık %70'i yabancı olmak üzere yaklaşık 4.500 kamyonun girdiğini tahmin ediyor. Sonuçta akaryakıt istasyonlarındaki düşük fiyatlar, aylık ortalama 120.000 tonluk tüketim artışına neden oluyor. Bu sebeple Kazakistan'ın bazı bölgeleri şimdiden yakıt sıkıntısı ile karşı karşıya kaldı .

Türkiye'den giden ve dönüş yolundaki TIR sürücüleri, Özbekistan'ın sınır bölgelerinin sakinleri karardan etkilenecek.