Türkiye ve Yunanistan'da 2023 seçim yılı.

İki ülkede de muhalefetin erken seçim talepleri var. İki ülkede de hem iktidar hem de muhalefet dış politikayı seçim malzemesi olarak kullanmaya meyilli. Türkiye’de iktidar, Yunanistan’da muhalefet bu konuda daha istekli.

Başbakanı Kiriakos Miçotakis’in görev süresi Temmuz 2023’te dolacak olsa da ülkede erken seçim söylentileri her geçen gün artıyor. Atina’da beklentiler, Miçotakis’in Ağustos ayının ikinci yarısında, Eylül sonu ya da Ekim başı için erken seçim ilan etmesi yönünde. Miçotakis, son 30 yılda benzeri görülmemiş Hayat Pahalılığı ve yüzde enflasyonla  mücadele ediyor. Türkiye'de enflasyonun yüzde 80 mi 200 mü olduğu tartışılıyor.

Ancak Türk-Yunan ilişkilerindeki gerginliğe rağmen, anketlerde, ana muhalefetteki Radikal Sol ittifakın lideri Aleksis Çipras’dan 10 puan önde görünüyor.

Yunan başbakanına yakın çevreler, Miçotakis’in, her açıdan çok zor geçeceği öngörülen kış mevsimi gelmeden ve bu fark kapanmadan erken seçim ilan edileceğini düşünüyor. Bazı siyasi gözlemciler ise “Miçotakis, devlet kasasında dağıtılacak para kalmadığını biliyor. Ancak turizmden 15 milyar Euro’luk gelir de bekleniyor. Dolayısıyla sonbaharda yapılacak seçimler öncesi halka bir miktar da olsa para dağıtabileceği hesapları içinde” değerlendirmesinde bulunuyor. Borç ve cari konusunda bizim halimiz içler acısı. Arkamızda dünyanın zengin ülkeleri de yok.

Yunanistan'ın en sadık destekçisi ise Fransa.

Fransa Dışişleri Bakanı Catherine Colonna, Yunanistan’ın egemenliğine yönelik Türkiye’den bir saldırı gelmesi halinde Paris’in Atina’yı “destekleyici” bir tutum içinde olacağını ve “bunun değişmeyeceğini” bildirdi.

Fransız bakan, Türkiye ve Belarus’un göç akımını AB’yi istikrarsızlaştırma aracı olarak kullanmaya çalıştığını iddia etti.

Atina’ya yaptığı ziyaret öncesi Yunan Kathimerini gazetesinin sorularını yanıtlayan Colonna, Türkiye’nin komşusu Yunanistan ve göç konusundaki tutumundan endişe duyduğunu dile getirdi.

Türkiye ve Yunanistan’ın diyalog kanallarını açık tutması gerektiğin ifade eden Colonna, bütün problemlerin diyalog yoluyla ele alınmasından yana olduklarını ifade etti.