Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar, katıldığı canlı yayında gündeme ilişkin değerlendirmelerde bulundu.

15 Temmuz darbe girişiminin ardından Sağlık Bakanlığına devredilen askeri hastanelerin tekrar Milli Savunma Bakanlığına devredilmesi taleplerine ilişkin Hulusi Akar şöyle cevap verdi:

"Bu konuda taleplerimiz, isteklerimiz ve ihtiyaçlarımız var. Bu konuda hem Cumhurbaşkanı'mızın çözüm oluşturulması için direktifleri var hem de Sağlık Bakanı'mızın olumlu yaklaşımları var. İnşallah onları da önümüzdeki günlerde yola koyacağız."

Askeri hastaneler, 15 Temmuz darbe girişiminden sonra Sağlık Bakanlığı'na bağlanarak sivilleşti. Özel eğitim alan ve savaş cerrahisi konusunda uzman olan askeri doktor sayısı da emeklilik ve istifalar nedeniyle 2 binden, 347'ye düştü. Mehmetçiği tedavi edecek doktor sıkıntısı başladı. Sivil doktorlarla açığı gidermek ise mümkün olmadı. MHP ve muhalefet yıllardır askeri hastanelerin açılması için çaba gösteriyordu. Ancak, TBMM'ye verilen yasa teklifleri ve Meclis Araştırma önergeleri yıllarca AKP tarafından reddedildi. İktidar bu konudaki feryadı ancak 6 yıl sonra duydu. Milli Savunma Bakanı (MSB) Hulusi Akar dün sivilleşen askeri hastanelerin yeniden MSB'ye devredileceğini açıkladı. Akar, “Bu konuda talepler, istekler ve ihtiyaçlarımız var. Cumhurbaşkanımızın çözüm oluşturulması için direktifleri oldu” dedi.

Geçen yıl aralık ayında bu konuda verdiği Meclis Araştırma önergesi reddedilen CHP Ankara milletvekili Murat Emir, “TSK, dünyada askeri hastanesi olmayan tek ordu durumuna düşürüldü. Yıllardır bu yanlış uygulamayı dile getiriyoruz, nihayet duydular. Savaş cerrahisi, askeri hastaneler ayrı bir uzmanlık konusudur” dedi. Kalp damar cerrahı olan CHP Gaziantep milletvekili Bayram Yılmazkaya da “Çatışmalarda yaralanan askerlerimizin bazılarının şehit olması, askeri hastanelerin kapatılması nedeniyledir. Askeri cerrahinin yok sayılması büyük bir hata. Yıllar sonra akılları başlarına geldi” diye konuştu.

CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu’nun “İktidarımızda ilk bir hafta içinde askeri hastanelerin tamamı açılacak” sözlerinden sonra iktidar askeri hastaneler için harekete geçti.  Sağlık Bakanlığı’na devredilen askeri hastanelerin yeniden Milli Savunma Bakanlığı’na bağlanması Türk Silahlı Kuvvetleri için büyük bir eksiği tamamlayacak.