Kırgızistan Cumhuriyeti Cumhurbaşkanlığı  basın ve halkla ilişkiler dairesi, 25-26 Ağustos tarihleri ​​arasında Çolpanata şehrinde Avrasya Hükümetlerarası Konseyi'nin olağan toplantısının yapılacağını bildirdi.

Etkinliğe Kırgızistan Cumhuriyeti Bakanlar Kurulu Başkanı ve Avrasya Hükümetlerarası Konseyi Başkanı Akılbek Caparov başkanlık edecek.

Etkinliğe Avrasya Ekonomik Birliği ülkelerinin hükümet başkanları, gözlemci devletler, Avrasya Ekonomik Komisyonu yönetim kurulu başkanı ve davet edilen devletlerin hükümet başkanları katılacak.

Toplantının gündeminde entegrasyon birliği için ortak bir gaz piyasasının oluşturulması, endüstriyel işbirliğinin finansmanı, alkol piyasasının düzenlenmesi ve Avrasya Reasürans Şirketi'nin kurulması yer alıyor. Ayrıca, forumun oturum aralarında bir dizi ikili ve çok taraflı üst düzey toplantı yapılacaktır.

Ayrıca, 25-26 Ağustos 2022'de, Bağımsız Devletler Topluluğu ve Avrasya Ekonomik Birliği ülkelerinden 200'den fazla katılımcının geleceği BDT ve AEB Gençlik Forumu gerçekleştirilecek.

AEB ve BDT üye ülkelerinden gelen genç aktivistleri, memurları ve genç diplomatları bir araya getiren forum, birlik ülkelerinin gençleri arasındaki etkileşim süreçlerini genişletmeyi ve yeni fırsatlar yaratmayı amaçlıyor.