Özbekistan'da satranç sporunu yaygınlaştırmak için yeni tedbirler hayata geçiriliyor. Bunların en başında yeni bir satranç okulu açılması geliyor.

Özbekistan'da 30 Haziran - Özbekistan Cumhuriyeti Gençlik Günü ile bağlantılı olarak düzenlenen toplantıda belirlenen görevlerin uygulanmasını sağlamak, yetenekli gençleri belirlemek, seçmek ve sıralamak  ve onları satranca çekmek, prestijli uluslararası satranç müsabakalarında ödüller kazanmak, dünya standartlarını karşılayan satranç altyapısını genişletmek ve 2025 yılına kadar Satrancın geliştirilmesi için devlet programını tutarlı bir şekilde uygulamak için yarışmalar düzenlenecek.

"Tödeköl" rekreasyon alanı topraklarında, Nevai bölgesi, Kızıltepe bölgesi, okul dışında tüzel kişilik statüsüne sahip bir devlet spor-eğitim kurumu olarak kabul edilen  Uluslararası Satranç Okulu  kurulacak. Uluslararası Satranç Okulu'nun ana görevleri şunlar olacak:

Gerekli satranç ekipmanı ve ekipmanı ile donatılmış, modern uluslararası ihtiyaçları ve standartları karşılayan malzeme-teknik ve eğitim üslerinin oluşturulması ve çeşitli seviyelerde uluslararası ve bölgesel yarışmalar - Satranç Olimpiyatları ve Asya Oyunları, Dünya ve Asya Şampiyonaları, Üniversiteler ve uluslararası düzeyde satranç eğitimi diğer müsabakalarda Özbekistan'ın onurunu yeterince koruyabilen oyuncular yetiştirilecek.

Uluslararası düzeyde satranç oyuncularının yetiştirilmesi için dünyaca ünlü uluslararası büyük ustalar da dahil olmak üzere yüksek nitelikli satranç uzmanları-eğitmenleri, psikologlar ve stilistleri çekerek eğitmen yapısını güçlendirilecek.

Satranç oyuncularının eğitim sürecinin uluslararası standartlar düzeyinde düzenlenmesi , gelişmiş uluslararası deneyim, satranç oyuncularının teorik ve teknik-taktik eğitimi dikkate alınarak, en son bilimsel ve metodolojik teknolojileri eğitim süreçlerine dahil ederek kalitenin düzenli olarak iyileştirilmesi sağlanacak.

Milli satranç takımlarının ve rezervlerinin katılımıyla ve eğitim kamplarının düzenlenmesi  için yabancı satranç okulları, eğitmenlerin ve satranç oyuncularının profesyonel becerilerini geliştirmek için deneyim alışverişi, kulüpler ve merkezlerle işbirliğinin geliştirilmesi sağlanacak.

Özbekistan'da satrancın gelişimini uluslararası ihtiyaçlara ve standartlara uygun olarak erkek ve kız çocukları satranca çekilecek ve bu spora olan ilgilerini artırmak, satranç oyuncularının profesyonel becerilerini sürekli geliştirilecek.