Azerbaycan'ın kahraman silahlı kuvvetleri Karabağ'da Ermeni işgaline son vermiş, Azerbaycan, Ermenistan ve Rusya arasında üçlü bir beyan imzalanmıştı.

Azerbaycan anlaşmaya uyarak bölgeye Rus Barış Gücü askerlerinin girmesine izin vermişti

Ancak Ermeni tarafı Rus Barış Gücü askerlerinin Karabağ'da olmasının kendileri koruyacağını düşünerek anlaşmayı ihlal etmeyi sürdürdü. Zangezur koridoru ve Ermeni silahlı grupların çekilmesinde ayak sürüdüler. Zaman zaman Azerbaycan mevzilerine saldırılar da düzenlediler.

En son birkaç gün önce düzenledikleri saldırıda bir Azerbaycan askeri şehid oldu.

Azerbaycan ordusunun cevabı sert oldu. Ondan fazla Ermeni askeri öldürüldü. Topçu sistemleri imha edildi.

Laçın ilçesine bağlı Zabuh köyünde yaşayan Ermenilerin de bu ayın sonuna kadar bölgeyi terk etmeleri gerekiyor. Zabuh köyündeki sözde "Agavno" topluluğunun "lideri" Andranik Çavuşyan'ın bu konuda Ermeni köylüleri uyardığını bildirdi. Ona göre Ermenilere köyü terk etmeleri için 25 Ağustos'a kadar süre verildi.

Sözde Karabağ özerk rejiminin sözde "toprak idaresi ve altyapı bakanı" Hayk Hanumyan da Zabuh'u ziyaret etti. Köylüleri köyü terk etmeleri konusunda uyardı.

Azerbaycan parlamentosu, Karabağ'ın özerkliğini tanımadığını 1991 yılında ilan etmişti.

Azerbaycan'da "Dağlık Karabağ" adında bir idari birimin bulunmadığını ve Ermeni tarafından bu konuya yapılacak herhangi bir atfın yeni bir probleme yol açacağını vurgulayan Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev de “Dağlık Karabağ'ın statüsü hakkında Ermenistan'dan sözler duymaya başladık. Bu, tamamen sorumsuzca ve Ermenistan'ın kendisi için tehlikelidir. Çünkü ‘Dağlık Karabağ’ diye bir şey yok. Dağlık Karabağ Özerk Bölgesi 1991 yılı sonlarında Azerbaycan parlamentosunun kararı ile kaldırılmıştır ve bizim topraklarımızda böyle bir idari yapı bulunmamaktadır. Bu nedenle, sözde statüye yapılacak herhangi bir söylem, yalnızca yeni çatışmalara yol açacaktır. Ermenistan hükümeti bunu anlamalı ve tarihi yeniden yazmaya çalışmaktan vazgeçmelidir” demişti.