Türkmenistan-ABD Güvenlik Çalışma Grubu ilk toplantısını Cumartesi günü Aşkabat'taki Türkmenistan Dışişleri Bakanlığı binasında gerçekleştirdi.

Türkmenistan Dışişleri Bakan Yardımcısı Vepa Haciyev açılış konuşmasında, toplantının güvenlik konularında ikili işbirliği için öncelikli alanları belirlemek maksadıyla müteakip istişarelerin temelini oluşturduğunu söyledi.

Taraflar bölgesel ve milletler arası gündem konularını tartıştılar ve terörizm, uyuşturucu kaçakçılığı ve diğer yasadışı faaliyetler tehditlerine etkili bir şekilde karşı koyma gereğini vurguladılar. Siber suçlarla mücadele ve bilgi güvenliğini güçlendirmeye yönelik tedbirler önemli işbirliği alanları olarak belirlendi.

Toplantıda Afganistan'da barışın inşasına özel önem verildi. Haciyev, Türkmenistan'ın Afganistan'ın siyasi ve ekonomik istikrarı, Afganistan halkının refahı ve birliği ile ilgilendiğini vurguladı. Bu bağlamda Orta Asya-ABD ve Türkmenistan-ABD-Afganistan gibi çok taraflı etkileşim biçimlerinin etkinliğini belirtti.

Çalışma Grubu toplantısının katılımcıları diyaloğu sürdürmekle ilgilendiklerini ifade ettiler.

Türkmenistan ve ABD arasında 1992'de diplomatik ilişkiler kurulmuştu.