Geçen pazar günü ÖSYM tarafından yapılan Kamu Personeli Seçme Sınavı (KPSS) şaibeli soru skandalı sonrası iptal edildi.

Son yıllarda hükumetlerin de KPSS gibi imtihanları sevmediği, istedikleri adamı kamu görevine atamak, görevde yükseltmek için mülakatı tercih ettikleri görülüyor. Mülakatlarda ses ve görüntü kaydı alınması yönündeki danıştay kararları ise dikkate alınmıyor.

İptal konusunda açıklama skandalın ardından ÖSYM Başkanlığı görevinden alınan Prof. Dr. Halis Aygün'ün yerine getirilen Prof. Dr. Bayram Ali Ersoy tarafından yapıldı.

Geçen pazar günü ÖSYM tarafından yapılan Kamu Personeli Seçme Sınavı sonrasında adayların sosyal medyada paylaştığı belgelerden, sınav sorularından bir kısmının (en az 20-30 soru) Yediiklim Yayınevi kitapçıklarındaki sorularla birebir aynı olduğu, hatta aynı sorularda yer alan cevap şıklarının yerleştirilmesinin dahi aynı olduğu ortaya çıkmıştı. Her şey apaçık ortayayken ÖSYM Twitter hesabından skandalı yalanlamıştı.

KPSS sorularının sızdırıldığı iddiasıyla görevden alınan ÖSYM Başkanı Prof. Dr. Halis Aygün’ün yerine atanan Prof. Dr. Bayram Ali Ersoy, 31 Temmuz’da yapılan KPSS oturumunun iptal ediğini açıkladı.

Açıklamada şu ifadeler yer aldı:

"Böyle bir tablonun hem kurumumuzun çalışma ilkeleri hem hukuk hem de kamuoyu vicdanı bakımından kabulü asla mümkün değildir. Sayın Cumhurbaşkanı’mızın talimatıyla Devlet Denetleme Kurulu Başkanlığı hemen harekete geçerek inceleme başlatmıştır."

"Yapılan kapsamlı değerlendirmelerin ardından hem 31 Temmuz 2022’de yapılan KPSS oturumları iptal edilmiş hem de 6-7 Ağustos ve 14 Ağustos 2022 tarihinde yapılması planlanan oturumlar ertelenmiştir."

"İptal edilen ve ertelenen sınavlara ilişkin yeni takvim en kısa sürede kamuoyuyla paylaşılacaktır. Yeni KPSS sınav takvimi 17 Eylül’de başlayacaktır. Sınavı iptal edilen KPSS adaylarından, gireceği yeni sınav için herhangi bir ilave ücret talep edilmeyecektir. Amacımız tüm adaylara gönül huzuruyla katılacakları ve sonucunun adaletinden emin olacakları bir sınav ortamı oluşturmaktır."

"Ortaya çıkan eksiklikleri ve aksaklıkları açık yüreklilikle kamuoyuyla paylaşmak ve gereken tedbirleri etkin şekilde almak suretiyle ÖSYM’nin milletin kalbindeki yerini güçlendirmekte kararlıyız. Hiç arzu etmediğimiz şekilde iptal ve ertelemelere sebebiyet veren bu talihsiz süreçten dolayı tüm adaylardan özür diliyoruz."

31 Temmuz'da yapılan KPSS'de çıkan sorulardan bazılarının, sınavdan önce yayınevinin deneme sınavındaki sorularla aynı olduğu yönündeki iddialar üzerine Devlet Denetleme Kurulu'nca inceleme başlatıldı. Devlet Denetleme Kurulu Başkanı Yunus Arıncı “Kamu vicdanını rahatlatmak ve hiçbir vatandaşımızın kafasında soru işareti kalmaması adına 31 Temmuz'da gerçekleşen KPSS'nin iptaline lüzum görülmüştür”  ifadelerini kullandı.

GÖRMEZDEN GELİNEN SKANDALLAR

Yükseköğretime Geçiş Sınavı (YGS) 2011'de gizli şifre kullanılarak soruların basit bir yöntemle kolayca çözüldüğü iddia edildi.

Milliyet, Akşam, Vatan ve Habertürk gazetelerinde yer alan haberlerde YGS sınavının soru kitapçığındaki çok sayıda şifreli soruya yer verildi. Akşam Gazetesi, muhabirlerinin, Matematik testinde kalem oynatmadan 30 net yaptığını duyurdu.

Milliyet'in eğtim uzmanı Abbas Güçlü, sınavda iki ayrı şifre kullanıldığını açıkladı.

Pazar günü 1 milyon 700 bine yakın adayın katılımıyla gerçekleşen üniversiteye giriş birinci basamak sınavı YGS’deki inanılması güç gizli şifreleri Abbas Güçlü şöyle anlattı:

Birinci şifre: Cevap şıklarında yer alan sayılar küçükten büyüğe doğru sıralanıyor. Çakışan sayılar varsa doğru cevap o şık oluyor

İkinci şifre: Bu şifrede küçükten büyüğe doğru sıralama zaten yapılmış oluyor ve doğru cevap daima “A” şıkkı çıkıyor

Artvin’de bir avukat ve bir dershane yöneticisi, Yükseköğretime Geçiş Sınavı’nda en az 100 sorunun belli bir formüle göre cevaplandığında rahatlıkla çözülebildiğini belirlediklerini ileri sürmüştü.

Bu skandal yıllarca görmezden gelindi. Yargı, yapan cemaatin hükumetle yolları ayrılıp bir de darbe teşebbüsü olunca ancak konuya el atabildi.

Lisansüstü, üniversite girişi, askeri liseler, KPSS vb. kaç imtihanda usulsüzlük yapıldığı bugüne kadar meçhul kaldı. Canı yanan mağdurların sayısı da belli değil.