31 Temmuz 2022 tarihinde gerçekleşen KPSS Genel Yetenek-Genel Kültür ve Eğitim Bilimleri sınavının ardından çarpıcı bir iddia ortaya atıldı. Bazı sosyal medya kullanıcıları Yediiklim Yayınevi’nin deneme imtihanlarında sorduğu soruların şıklarına kadar aynı olduğunu ileri sürdü.

Gün boyu tartışılan bu gelişme sonrasında Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan dikkat çeken bir adım attı ve ÖSYM Başkanı Prof. Dr. Halis Aygün’ü görevden aldı.

ÖSYM’nin gündemdeki konu hakkında Twitter üzerinden dün yaptığı açıklamada şu ifadeler yer almıştı: “2022 KPSS Lisans Genel Yetenek-Genel Kültür Sınavı ile Eğitim Bilimleri Sınavı 31 Temmuz 2022 Pazar günü sabah ve öğleden sonra oturumlarında güvenli bir biçimde gerçekleştirilmiştir. Bazı sınav sorularının bir yayınevinin deneme sınavı sorularıyla aynı olduğuna ilişkin sosyal medya platformlarında ortaya atılan iddiaların incelemelerimiz neticesinde asılsız olduğu anlaşılmıştır.”

Anlaşılan o ki iddialar pek de asılsız çıkmamış. Bir de şu soruların dağıtıldığı “sadık gençlik” grubu iddiaları var ki mutlaka soruşturulmalı.

Daha da önemlisi liyakati ayaklar altına alan mülakatlarda eski Danıştay kararlarına uygun olarak ses ve görüntü alınmalı, itiraz halinde bu kayıtlar incelenerek gereği yapılmalıdır.