Azerbaycan’ın Karabağ bölgesi topraklarında bulunan yasadışı Ermeni silahlı grupların Azerbaycan mevzilerine saldırıları Azerbaycan’ın sabrını taşırıyor.

Azerbaycan Savunma Bakanlığı tarafından yapılan açıklamada, 10 Kasım 2020 tarihinde Azerbaycan, Ermenistan ve Rusya’nın imzaladığı üçlü bildirinin hükümlerini ağır şekilde ihlal edilerek yasadışı Ermeni silahlı grupların Kelbecer ve Laçın bölgelerindeki sıradağlarda bulunan Kırkkız tepesini ele geçirme girişiminde bulunduğu ifade edildi.

Ermeni silahlı gruplarının saldırılarında Azerbaycan askerlerinden Anar Kazımov’un şehid olduğu belirtildi.

Azerbaycan ordusunun gerçekleştirdiği “intikam” operasyonu sonucunda Kırkkız, Sarıbaba ve bir dizi diğer önemli hakim tepelerin kontrol altına alındı.

Operasyon kapsamında, yasadışı Ermeni silahlı unsurlarına ait çok sayıda mevzinin imha edildiği ve eski Ağdere bölgesinin Yukarı Oratağ yerleşimindeki askeri birliğe de hava saldırısı düzenlendiği aktarılan açıklamada, operasyonda yasadışı silahlı Ermeni grupları üyelerinin etkisiz hale getirildiği ve Ermenilere ait birkaç D-30 obüsü, askeri araç ve büyük miktarda mühimmatın da imha edildiği ifade edildi.

Azerbaycan Savunma Bakanlığı, Azerbaycan’ın egemenliğine karşı her türlü terör tehlikesinin ve provokasyonun kararlılıkla önleneceğini ve alınacak tedbirlerin daha da sertleşeceğini açıkladı.

Yasadışı Ermeni silahlı grupları, sabah saatlerinde Azerbaycan ordusunun Laçın şehri istikametindeki mevzilerini yoğun ateş altına almış ve Anar Kazımov şehid olmuştu. Kanı yerde kalmadı.