Bir zamanlar böyle demişlermiş…

Yedi İklim Yayınları’nın soru kitapçığındaki 20 sorunun aynısı Kamu Personel Seçme Sınavı’nda (KPSS) çıktığı iddia edildi. Soruların benzerliği, sınavlardaki usulsüzlükleri yeniden tartışmaya açtı.

Yükseköğretim Ölçme, Seçme ve Yerleştirme Merkezi Başkanlığı (ÖSYM), görüntüleri paylaşılan sorular hakkında, şunları kaydetti: “Sosyal medya platformlarında ortaya atılan iddiaların incelemelerimiz neticesinde asılsız olduğu anlaşılmıştır.”

Jet hızıyla inceleme ve yalanlama yapıldıysa da insanımız bir zamanların en güvenilir kurumu olan ve 2010’a doğru halkın güvenini kaybeden ÖSYM’nin açıklamalarını ikna edici bulmuyor.

Geçen pazar günü düzenlenen KPSS’nin genel yetenek-genel kültür ve eğitim bilimleri oturumu hakkında CHP Ankara Milletvekili Yıldırım Kaya’dan dikkat çeken bir açıklama geldi.

Yıldırım’ın açıklamalarına göre, bir yayınevin kitapçığındaki 20 sorunun birebir aynısı KPSS’nin ‘yetenek-genel kültür ve eğitim bilimleri’ oturumunda soruldu: “Bir yayınevinin soru kitapçığındaki 20 sorunun 20’si de tıpatıp aynı çıktı. Daha önce FETÖ’nün elemanları sınav sorularını çaldı, yandaşlarına verdi dediniz peki şimdi FETÖ de yok bu sorular nereden çıktı?”

Yıldırım Kaya, iktidarın bu sınavlarda bazı öğrencilere öncelik sağladığını, öncelik tanınmayan öğrencilerin, sınavı geçse dahi mülakatlarda elendiğini hatırlattı.

Bu görüntüler Twitter’da ÖSYM’nin yalanlamasına gelen yorumlardan.

Bu görüntüler de Twitter’da ÖSYM’nin yalanlamasına gelen yorumlardan.