Zafer Partisi Genel Başkanı Prof. Dr. Ümit Özdağ Osmaniye'de mülteci kampından firar eden Afganlıları haber yapan gazeteci Hasan Tolga Balcılar'ın tutuklanmasına tepki gösterdi.

Kararın hukuki değil, siyasi olduğunu belirten Özdağ, "Tolga sadece haber yaptı, kışkırtmadı. Kışkırtan milyonlarca Afganlıyı, Suriyeliyi içeriye getiren ve bu insanları Türk halkının başına musallat eden iktidardır." dedi.

Özdağ şu ifadeleri kullandı:

“Türkiye’de sığınmacı olarak bulunan bir yabancı uyuşturucu ile yakalanmış, gözaltına alınmış fakat mahkeme yargılanmasına gerek olmadığı kararını alarak serbest bırakmış. Uyuşturucu kullanırken yakalanan sığınmacılar serbest bırakılırken, bulundukları kamptan yasaları ihlal ederek kaçan Afgan vatandaşlarının haberini yaptığı için Tolga Balcılar kardeşimiz, önce gözaltına  alındı, sonra tutuklandı.

Şu anda hapishanede. Yapmış olduğu şey sadece haber vermek. Bu hukuki değil, siyasi bir tutuklama ve gazetecilik yapan herkesin başına Türkiye’de gelmesi şaşkınlık uyandıracak bir şey değil. Ne yazık ki, hukuk devletinin askıya alındığı, basın hürriyetine tecavüz edildiği bir ortamda böyle bir tutuklama elbette tepki göstereceğimiz, ancak ne yazık ki şaşıracağımız bir şey olmaktan çıktı.”