Türkoloji sahasına önemli hizmetleri olan, eski TDK Bilim Kurulu üyelerimizden, dil ve edebiyat âlimi Prof. Dr. Kemal ERASLAN, 13 Temmuz 2022 tarihinde vefat etti. İstanbul Üniversitesi  Edebiyat Fakültesi Türk Dili ve Edebiyatı bölümünde uzun yıllar eğitim veren ve Türkoloji dünyasının tanınmış bilginlerinden olan Prof. Dr. Kemal Eraslan 92 yaşında hayatını kaybetti.

Türklük biliminin ulu çınarlarından Prof. Dr. Kemal Eraslan’a Allah’tan rahmet; ailesine, öğrencilerine ve Türkoloji camiasına başsağlığı dileriz.

Akademisyen, Türk dili ve edebiyatı profesörü, yazar Kemal Eraslan, 30 Ekim 1930'da Diyarbakır'da dünyaya geldi.

Diyarbakır Cumhuriyet İlkokulu (1943), Diyarbakır Ziya Gökalp Lisesi (1951), İstanbul Yüksek Öğretmen Okulu ve İstanbul Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Türk Dili ve Edebiyatı Bölümü (1956) mezunudur.

Çalışma hayatına Adıyaman Lisesinde edebiyat öğretmeni olarak başladı. Mesleğini bir süre de Adana Erkek Lisesi ve İstanbul Çapa Eğitim Enstitüsünde sürdürdü.

1965’te İstanbul Üniversitesi, Edebiyat Fakültesi, Türk Dili ve Edebiyatı Bölümü Eski Türk Filolojik Kürsüsüne asistan olarak girdi. 1970 yılında “Alî Şîr Nevâyî, Nesâyimü’l-Mahabbe min Şemâyimi’l-Fütüvve, Metin ve Dil Özellikleri” adlı tezi ile doktor unvanını aldı.

1971-73 yılları arasında Humboldt Vakfının burslu öğrencisi olarak Almanya’da bulundu. 1975 yılında “Eski Türkçede İsim-Fiiller” adlı tezi ile doçent unvanını kazandı. 1979 yılında Irak ve 1981 yılında İngiltere’de bulundu.

1982 yılında “Ahmed-i Yesevî, Dîvân-ı Hikmet’ten Seçmeler” adlı takdim tezi ile profesör unvanını aldı. Aynı yıl Selçuk Üniversitesi, İlâhiyat Fakültesi Dekanlığına atandı.

1986’da İstanbul Üniversitesi Edebiyat Fakültesi, Türk Dili ve Edebiyatı Bölümü, Yeni Türk Dili Anabilim Dalı öğretim üyeliğine, daha sonra da Anabilim Dalı Başkanlığına getirildi. Türk Dil Kurumu üyesi idi.

1957 yılında ilkokul öğretmeni Sabriye Hanım ile evlenmiş; bu evlilikten 1958 yılında ilk çocuğu Zafer (Makine mühendisi), 1961 yılında da kızı Hatice (Tıp doktoru) dünyaya gelmiştir.

Emekli olmasına rağmen yıllarını verdiği İstanbul Üniversitesi Edebiyat Fakültesinden kopamadı. Çalışmalarını son zamanlara kadar Edebiyat Fakültesi Kütüphanesinde sürdürdü.

Dilimiz ve Edebiyatımız