Srebrenitsa katliamı üzerinden yıllar geçti.

Büyük bir insanlık trajedisinin yaşandığı Bosna Hersek'in doğusundaki Srebrenitsa'da 11 Temmuz 1995'te başlayan, en az 8 bin 372 Boşnak sivilin Ratko Mladic komutasındaki Sırp askerler tarafından hunharca öldürüldüğü katliam, sadece Bosna Hersek'te değil, tüm dünyada acının ve adalet arayışının sembolü haline geldi.

Srebrenitsa’da şu ana kadar 6 bin 500 kurbanın kimlikleri tespit edilebildi. 2020 yılında kimlikleri tespit edilen 36 kurban 2021 yılında yıldönümünde Potacari Mezarlığı’na defnedildi.

Srebrenitsa Katliamı ya da Srebrenitsa Soykırımı, 1991-1995 Yugoslavya İç Savaşı (Hırvatistan Savaşı ve Bosna Savaşı)'nda Sırp Cumhuriyeti Ordusu'nun Srebrenitsa'ya karşı giriştiği Krivaya 95 Harekâtı esnasında Temmuz 1995'te yaşanan ve en az 8.372 Boşnak'ın Bosna-Hersek'in Srebrenitsa kentinde general Ratko Mladiç komutasindaki ağır silahlarla donatılmış Bosna Sırp ordusu tarafından öldürülmesine verilen addır.

Katliamda  kadınların ve küçük yaşta çocukların da öldürüldüğü, belgelerle ispat edilmiştir. Bosna Sırp ordusunun dışında katliama “Akrepler” olarak tanınan Sırbistan özel güvenlik güçleri de katılmıştır.

Birleşmiş Milletler Srebrenitsa'yı güvenli bölge ilan etmiş olmasına karşın 400 silahlı Hollanda barış gücü askerinin varlığı katliamı önlememiştir. Aksine; Hollanda askeri Boşnakların yetersiz de olsa kendilerini koruyabilecekleri silahlarını da koruma vaadiyle toplamış, Sırp canilerin işini kolaylaştırmıştır.

Srebrenitsa katliami II. Dünya Savaşı'ndan sonra Avrupa'da gerçekleşmiş en büyük toplu insan kıyımı olması ve Avrupa'da hukuki olarak ilk kez belgelenmiş soykırım olması açısından da önem taşır.

Hükumetler unutabilir.

Biz unutmadık.

Unutmayacağız.