Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) ocak ayı enflasyon verilerini açıkladı. Tüketici fiyat endeksinde (TÜFE) aylık artış yüzde 4.95 oldu. Altı aylık enflasyon yüzde 42.35 olarak gerçekleşti.

Enflasyonla verileri ile birlikte emekli aylıklarına yapılacak zam oranı da belli oldu. Yılın ikinci yarısında uygulanmak üzere bu ay SSK ve BAĞ-KUR emekli aylıklarına yüzde 42.35 oranında zam yapılacak.

Memur maaşlarına ocak ayında yüzde 7.5 toplu sözleşme zammı ve enflasyon farkı ile yüzde 30.95 oranında zam yapıldı. Temmuz ayında ise ocaktaki yüzde 7.5’lik toplu sözleşme zammını aşan enflasyon farkı artı yüzde 7 oranındaki yeni toplu sözleşme zammı olmak üzere toplam yüzde 41.69 oranında artış yapılacak.

Memur emeklilerinin aylıkları da ocak ayında yüzde 41.69 oranında artacak.

Asgari ücretin net 5.500 lira olmasından sonra memur maaşları asgari ücrete yaklaşırken bazı  emekli maaşları asgari ücretin gerisinde kaldı.

Bu arada ücretlileri vergi diliminin yükselmesi bekliyor. Yapılan zammın bir kısmı gelir vergisi artışıyla hazineye geri dönecek.2022-yili-gelir-vergisi-dilimleri-tablosu-21022022