Özbekistan ve Kırgızistan Cumhurbaşkanları yaptıkları telefon görüşmesinde yaklaşan zirve hazırlıklarının ilerlemesini değerlendirdiler.

4 Temmuz 2022'de Özbekistan Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Şevket Mirziyayev, Kırgız Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Sadir Caparov ile telefon görüşmesi yaptı.

Özbekistan-Kırgızistan dostluğu, iyi komşuluk ve stratejik ortaklık ilişkilerinin geniş gündemindeki güncel konular ele alındı.

Kırgızistan Cumhurbaşkanı Sadir Caparov, Karakalpakistan'daki durumu istikrarsızlaştırma girişimlerine son vermek için Özbekistan lideri tarafından alınan kararlı tedbirleri tam olarak destekledi. Başka bir ülkenin içişlerine karışmanın mümkün olmadığı vurgulandı.

Özbekistan ve Kırgızistan liderleri, Çolpanata'da yapılacak Orta Asya ülkeleri zirvesine hazırlık konuları da dahil olmak üzere gelecekteki üst düzey ikili ve çok taraflı toplantıların planınlarını değerlendirdiler. Yakın gelecekte, önemli alanlarda anlaşmaları teşvik etmeyi amaçlayan bir dizi ortak etkinlik düzenlenmesi kararlaştırıldı.

Taraflar, bölgesel ulaşım koridorlarının ve enerji altyapısının geliştirilmesi ile ilgili büyük altyapı projelerinin geliştirilmesini hızlandırmakla ilgilendiklerini de ifade ettiler.