Edirne’de, bu yıl  661. kez yapılan Tarihi Kırkpınar Yağlı Güreşleri büyük sürprizlere sahne oldu.

Geçmiş yıllarda altın kemerli alan şampiyonlar, final öncesinde pes ederken, meydan gençlere kaldı.

Antalya Büyükşehir Belediyesi ASAT Spor Kulübü’nün iki sporcusu Cengizhan Şimşek ile Mustafa Taş başpehlivan olabilmek için mücadele etti.

Geçen yıl başaltında gücünü gösteren Mustafa Taş, dün de (3 Temmuz 2022) gücünü bir kez daha ortaya koydu.

Geçen yıl mayıs ayında yapılan Manavgat Yağlı Güreşleri’nde yine Taş ile finalde güreşen Cengizhan Şimşek, o turnuvanın da galibi olmuştu.

Takım arkadaşı olan ve birbirini çok iyi tanıyan iki pehlivanın mücadelesinde ilk dakikalar karşılıklı güçlerini tartma şeklinde geçti. Yarım saat içerisinde daha aktif olmaları konusunda birer ihtar alan iki güreşçiden Cengizhan Şimşek daha fazla arayış içerisinde oldu. 33'üncü dakika geçilirken, iki güreşçi de su molası aldı, dinlenme fırsatı buldu. Bunun sonrasında, 40 dakikalık normal süre sona ermiş oldu. Bunun ardından da puanlama güreşi başlamış oldu. Rakibini karşısında puan arayan Cengizhan, 58'inci dakikada rakibini kucaklayıp savurdu ve puana ulaştı.

Kırkpınar ağası Seyfettin Selim, bu yıl da ihaleyi kimseye bırakmadı. Selim ilk olarak 2 milyon 222 bin lira verdi. İhaleye katılan İlhan Tüdeş, 2 milyon 272 bin liraya yükseltmesi üzerine bu kez Selim, 3 milyon 222 bin liraya çıktı. Tüdeş çekildi, Seyfettin Selim buna rağmen 4 milyon 22 bin lira vererek, ağalığın sembolik koçunu aldı. Edirne Büyükşehir Belediyesi’nin ağalık için satışa çıkardığı koçu 4 milyon 22 bin liraya alan Selim, 14'üncü kez ağalığı kaptı.

Başpehlivanlık mücadelesi öncesinde başaltı finali yapıldı. Kazanan Ali İhsan Batmaz oldu. Mustafa Aslan ile final yapan Batmaz, rakibi karşısında üstünlük sağlayarak başaltıda ilk sırayı aldı. “Büyük orta”da ise şampiyonluk Bekir Eryücel’e gitti.

Edirne Sarayiçi’nde final maçını seyreden Gençlik ve Spor Bakanı Mehmet Muharrem Kasapoğlu, Cengizhan'a altın kemer ve kupasını verdi, başarılı pehlivanı kutladı.

HAYATI

Cengizhan Şimşek, 24 Ocak 1996 tarihinde Antalya'nın Serik ilçesinde dünyaya geldi. 26 yaşındaki güreşçi, Antalya Büyükşehir Belediyesi ASAT Güreş Kulübü sporcusudur. Güçlü fiziği ve teknik güreşi ile bilinen Cengizhan Şimşek, 1.87 boyunda ve 105 kilodur.

ÖNEMLİ MÜCADELERİ

2013 Yılı Antalya Elmalı Güreşleri Deste Orta Boy 1.si

2014 Yılı Antalya Elmalı Güreşleri Deste Büyük Boy 1.si

2015 Yılı Edirne Kırkpınar Güreşleri Küçük Orta Küçük Boy 3.sü

2016 Yılı Edirne Kırkpınar Güreşleri Küçük Orta Büyük Boy 1.si

Antalya Kumluca Güreşleri 1.si

Antalya Muratpaşa Güreşleri 1.si

Antalya Döşemealtı Güreşleri 1.si