29 Haziran 2022 Çarşamba günü Vietnam'ın başkenti Hanoi'de Türkmenistan heyetinin ziyareti kapsamında Türkmenistan-Vietnam İş Forumu düzenlendi. Türkmenistan ve Vietnam iş çevrelerinin temsilcileri, forumun ardından bazı belgeleri imzaladılar.

Türkmenistan Dışişleri Bakanlığı'ndan yapılan açıklamaya göre, iş forumuna Türkmenistan heyeti üyeleri, petrol ve doğalgaz, enerji, ticaret, inşaat, mimarlık ve ulaşım alanlarında ihtisaslaşmış yaklaşik kırk Vietnamlı şirketin temsilcileri ile birlikte medya mensupları katıldılar.

İş forumunun temel amacı Türkmenistan ile Vietnam arasında ticari ve ekonomik ilişkilerin daha da ilerletilmesi, yeni çözümler geliştirilmesi ve ikili işbirliği fırsatlarını hayata geçirmenin yollarını belirlemekten ibaret oldu.

Vietnam basınında yer haberlere göre, Türkmenistan Dışişleri Bakan Yardımcısi Vepa Haciyev forumda yaptığı kounuşmada, söz konusu forumun uzun vadeli karşılıklı menfaatlere dayanan işbirliğinin pekişmesini ve genişlemesini teşvik edeceğine dair güvenini dile getirdi.

Forum kapsamında Türkmenistan'da üretilen ürünlerin sergisi, ayrıca Türkmenistan heyeti üyeleri ile Vietnamlı şirketlerin temsilcileri arasında karşılıklı görüşmeler yapıldı.