Türkmenistan'ın başkenti Aşkabat'ta düzenlenen Hazar ülkeleri devlet başkanları zirvesinde konuşan Aliyev, Azerbaycan olarak Hazar'a kıyıdaş ülkelerin iş birliğine büyük önem verdiklerini söyledi.

İlham Aliyev, Hazar'ın hukuki statüsüyle ilgili olarak 2018 yılında Kazakistan'ın Aktav şehrinde imzalanan belgenin yürürlüğe girmesiyle kıyıdaş ülkeler arasında kapsamlı iş birliğini gaye edinen daha etkili tedbirler için sağlam bir yasal temel oluşturulacağını kaydetti.

Hazar Denizi'nde ulaşımın önemine değinen Aliyev, "Bugün Azerbaycan, Avrasya'nın önemli ulaşım ve lojistik merkezlerinden biridir. Azerbaycan, Doğu-Batı ve Kuzey-Güney uluslararası ulaşım koridorlarının gelişmesinde önemli rol oynamaktadır. Trans-Hazar uluslararası ulaşım yolunun verimli kullanılması için çalışıyoruz. Bu rota, Hazar'a kıyısı olan devletlerin ulaşım potansiyelinden maksimum düzeyde yararlanmayı sağlayacak ve ulaşım altyapısının geliştirilmesi için yeni projelerin uygulanması için koşullar yaratacaktır." şeklinde konuştu.

Azerbaycan'ın zaferiyle sonuçlanan İkinci Karabağ Savaşı'nda Azerbaycan'ın elde ettiği zaferden de bahseden İlham Aliyev, "Azerbaycan, Karabağ ve Doğu Zangezur'un yeniden inşa ve ihyası ile uluslararası ulaşım bağlantılarının geliştirilmesi için geniş çaplı çalışmalara başladı. Zangezur koridoru artık gerçek oluyor." dedi.

Azerbaycan Cumhurbaşkanı Aliyev, ekolojik durumla ilgili kıyıdaş ülkelerin endişelerini paylaştıklarını, Hazar'daki çevre problemlerini çözmek için iş birliğini genişletmekten yana olduklarını söyledi.

Zengezur Koridoru veya Nahçıvan Koridoru, 2020 Dağlık Karabağ Savaşı'nın Azerbaycan tarafından kazanılmasının ardından Azerbaycan ve Ermenistan arasında imzalanan ateşkes antlaşmasının 9. maddesi gereğince Azerbaycan ile onun bir parçası olan Nahçıvan Özerk Cumhuriyeti arasında bağlantıyı kuracak olan koridordur. Bu koridor Türkiye için de stratejik öneme sahiptir.