ABD Başkanı Joe Biden, Madrid'deki NATO zirvesinin ardından düzenlediği basın toplantısında Ukrayna'ya yeni bir yardım paketi sunmayı planladığını duyurdu.

CNN'e göre 800 milyon dolarlık yardım paketinde hava savunma sistemleri, topçu  mühimmatı ile düşman atış yerlerini tespit edebilen pille çalışan bir radar yer alıyor.  Biden, "Ukrayna'ya yardım etmek için dünyayı birleştiren ABD'dir" dedi.

Putin'e Ukrayna'yı işgal ederse NATO'nun sadece daha güçlü değil, aynı zamanda daha bütünleşmiş olacağını söyledim. Ve bugün gördüğümüz şey bu, "dedi Biden.

ABD başkanı ayrıca Rusya'nın Ukrayna'yı işgalinin ABD de dahil olmak üzere tüm dünyada gıda ve yakıt fiyatlarının artmasına yol açtığını yineledi. "Sonuçta akaryakıt fiyatlarındaki artışın nedeni Rusya'dır. Rusya, Rusya, Rusya. Rusya gıda krizinin de sebebidir” dedi.

ABD başkanı, Rusya'nın işgal için "çok yüksek bir bedel" ödediğini söyledi. "Neredeyse bir asırdır ilk kez borçlarını ödemeyi reddetmek zorunda kaldılar. 15 yıllık ekonomik başarılarını kaybettiler. Ayrıca petrol üretimini sürdürmekte zorlanıyorlar çünkü bunu yapacak teknolojiye sahip değiller. Silah ve bazı askeri sistemler açısından aynı durumdalar” dedi.

Ukrayna'nın Rusya'ya ciddi bir darbe indirdiğini, ancak Rusya'nın uluslararası prestijini çoktan kaybettiğini söyledi.

Rusya, tüm dünyanın izlediği ve "Bir dakika, Kiev'i almak istediniz - kaybettiniz, Donbass'ı almak istediniz - henüz yapmadınız" dediği bir durumda.

Ukraynalıların cesaretine ve azmine odaklanan Biden, her şeyin nasıl biteceğini bilmediğini, ancak kesinlikle "Ukrayna'nın Rusya'ya Ukrayna'da yenilmesi" ile bitmeyeceğini söyledi.