Zafer Partisi Genel Başkanı Ümit Özdağ, dün partisinin 1’inci Olağan Adana İl Kongresi’ne katıldıktan sonra bir dizi toplantıya katılmak için bu sabah Suriye sınırındaki Hatay'ın Reyhanlı ilçesine gitti.

"Reyhanlı'da, Türkiye-Suriye sınırına, iktidara geldiğimizde tamamlamak üzere ilk mayını yerleştireceğiz." ifadelerini kullanan Özdağ'ın konvoyu, Hatay'ın girişinde jandarma ekipleri tarafından durduruldu. Özdağ'a, valilik kararıyla kente girişinin uygun olmadığı bildirildi.

Özdağ, burada yaptığı açıklamada, bölgede partililerle bekleyeceklerini, Hatay'a girmeden dönmeyeceklerini belirtti. "Hatay sınırına mayın döşeyeceğiz." açıklaması sebebiyle kente alınmadığını savunan Özdağ, "Türkiye'deki bütün Zafer Partilileri Hatay'a bekliyorum." dedi. Jandarma yetkilileri, Hatay Valiliği’nin kararını Ümit Özdağ'a yazılı olarak sundu. Jandarma, valiliğin 1 hafta süreyle tüm etkinlikleri iptal etmesi nedeniyle Özdağ ile beraberindekilerin kente girişine izin verilmeyeceğini bildirdi.

Özdağ, yaptığı açıklamalarda, "Sınıra mayın döşeyeceğiz." açıklamasının gerçek olarak anlaşıldığını, sınırların güvenliği için sembolik adım olduğunu söyledi.

İktidar olduklarında Ottawa Antlaşması'ndan çekilme hakkını kullanacaklarını belirten Özdağ, şunları söyledi:

"Nedir Ottawa Antlaşması? Türkiye de imzalamış yanlış bir şekilde, sınırlarda anti personel mayının olması. Eğer bu anlaşmadan çekilirsek ve sınırlarımızı tekrar güvenli hale getirmek için mayın döşersek bugün olduğu gibi milyonlarca kişi, Türkiye'ye giremeyecek. Sınırları görüyoruz ki korumak mümkün değil. Onun için biz de Zafer Partisi olarak bir karar aldık. Sembolik bir adım atarak, iktidara geldiğimizde tamamlamak üzere sınıra bir mayın yerleştireceğimizi ifade ettik. Tabii Süleyman Soylu, bunun bir gerçek mayın olacağını zannetmiş anlaşılan, paniğe kapıldı. Süleyman Soylu, sen bizim gerçekten mayın taşıdığımızı mı düşündün? Bu sembolik bir mayın. Amaç, burada Türkiye'nin bugün ağır şekilde tehdit altında olduğu ve sınırlarımızın güvenliğinin sağlanamadığını bütün Türkiye'ye duyurmaktı. Bir vali talimat veriyor. 700 bin Suriyelinin yaşadığı Hatay'dan bahsediyoruz. İşte böyle bir şehre Zafer Partisi giremez diyor. Sayın Vali, ben parlamenterim, hiçbir yasa benim oraya girmemi engelleyemez. Sen de engelleyemezsin. İstediğim yere giderim bu ülkede. 700 bin Suriyeliye dokunamıyorsun. İbret olacak yasaklama belgesi çıkarıyorsun. Türkiye Cumhuriyeti kanunlarına göre kurulmuş bir parti eğer Hatay'a gelirse Hatay'da olaylar çıkabilir diyorsun. Hatay'da olayları kim çıkaracak, Hataylılar mı? Hayır; kimin çıkaracağını kabul ediyorsun, misafir olarak bu ülkede yaşayan Suriyelilerin olay çıkaracağını kabul ediyorsun, Suriyelilerin Zafer Partisi'ne saldıracağını kabul ediyorsun; bu aslında Türkiye'nin ne kadar büyük tehditle karşı karşıya olduğunu gösteriyor. Türkiye'de bir siyasi parti bir kente bu iddia ile sokulmuyor.”

Bunun sonrasında bir akaryakıt istasyonunda olduklarını ve hiçbir yere gitmeyeceklerini söyleyen Ümit Özdağ'a Hatay Valiliği'nden açıklama geldi.

Ümit Özdağ'ın 'sınıra mayın döşeyeceğim' sözlerini vurgulayan Valilik, şu ifadeleri aktardı;

"Hatay sınırına mayın döşeyeceğini iki gündür ilan eden, yabancı düşmanlığı ile her kesimden insanın bir arada yaşadığı, kardeşliğin ve hoşgörünün sembolü kadim şehit Hatay’ımızın sosyal dinamiklerine mayın döşeyeceğini söyleyerek, kışkırtıcı bir üslupla ilimize gelen tüm grup ve kişilerin telafisi mümkün olmayan olaylara sebebiyet vermemesi adına kanunların verdiği yetkiler çerçevesinde kamu düzeninin ve asayişin sağlanabilmesi, huzurun temin edilebilmesi amacıyla valiliğimizce gerekli önlemler alınmıştır.

Kamuoyuna saygıyla duyurulur."

Özdağ, Hatay girişinde jandarma tarafından durduruldu ve Valilik kararı gerekçe gösterilerek kente alınmadı. Bunun üzerine bulunduğu yerden ayrılmama kararı alan Özdağ, yasak kaldırılana kadar kent girişinde bekledi.

Yasağın daha sonra kaldırıldığını duyuran Özdağ, "Büyük Türk Milleti, Bugün Hatay Valisi, Anayasa'ya aykırı ve hukuksuz bir şekilde aldığı, Zafer Partisi'nin Hatay'a girişinin engellenmesi kararından, sizlerin ve demokrasiye inanarak bize destek veren herkesin iradesi karşısında geri adım attı." dedi.