Türkmenistan’ın ücra köşelerine ve ulaşılması zor yerleşim bölgelerine elektrik tedarik etmek için yenilenebilir enerji kaynaklarından yararlanma önerisi getirildi. İlgili öneri, Türkmenistan’ın sanayi ve inşaat kompleksinden sorumlu Başkan Yardımcısı Çarımurat Pürçekov tarafından cuma günü video iletişim yolu ile yapılan Hükümet Toplantısı’nda dile getirildi.

Pürçekov, ülkede yenilenebilir enerji kaynaklarından yararlanılması konusunda yürütülen çalışmalar hakkında Türkmenistan Devlet Başkanı Serdar Berdimuhamedov’a rapor verdi. Başkan Yardımcısı ayrıca, Balkan vilayetinin Serdar ilçesinde Altyn Asyr Türkmen Gölü çevresinde oluşturulacak yerleşim alanlarına elektrik tedarik etmek için 10 MWh kurulu güce sahip çok yönlü güneş ve rüzgar santrallerinin inşasına ilişkin çalışmaların devam ettiğini aktardı.

Öneriyi onaylayan Türkmenistan Devlet Başkanı, bu alanda yürütülen çalışmaların önemine dikkat çekti. Haber, Türkmenistan resmi medyasında da yer aldı.

Türkmenistan Devlet Başkanı, yeni "yeşil" enerji projelerinin önemli olduğunu belirterek, ekonomik açıdan verimli çevre dostu tesislerin inşasına ilişkin programların, aynı zamanda çevre güvenliği ve Türkmenistan’ın bölgelerinin sosyo-ekonomik açıdan gelişimini öngören programların başarıyla uygulanmasına da doğrudan yardımcı olacağının altını çizdi.