Geçen yıl Kastamonu'nun bazı ilçelerini sel vurmuştu. Büyük can kayıpları yaşanan Bozkurt ilçesiyle birlikte Şenpazar ilçesi ve komşu illerin bazı yöreleri de selden zarar görmüştü.

Bu yıl yaz mevsiminde Kastamonu’da şiddetli sağanak yağış etkili oldu. Kastamonu'nun kuzeyi etkili olan sağanak yağış sebebiyle taşan çay ve dereler sebebiyle yollarda göçük ve heyelanlar yaşandı. Köprüleri sel alıp götürdü.

Kastamonu'yu Şenpazar ve Cide ilçelerine bağlayan yol, sağanak yağış sebebiyle çöktü. Çayın taşmasıyla Kesmekayrak köprüsü ve diğer bazı köprülerin yıkılması sonrası Cide ve Şenpazar ilçelerinin Kastamonu'yla olan bağlantısı kesildi.

Yolun göçmesi ve köprünün yıkılması sebebiyle Kastamonu İl Jandarma Komutanlığına bağlı ekipler, çevrede güvenlik önlemleri alarak tedbirlerini artırdı. Jandarma ekipleri, Cide ve Şenpazar ilçelerine geçen yolu ulaşıma kapatarak, sürücüleri alternatif yollara veya geri dönmeleri noktasında uyardı. Yolun göçmesi sebebiyle sürücüler, geri dönmek zorunda kaldı.

Yolun kapanmasının ardından Karayolları başta olmak üzere görevli ekipler tarafından çalışma başlatıldı. Cide ve Şenpazar ilçelerine ulaşımın sağlanması amacıyla Cide-Ağlı karayolu 65. kilometresinde Derelitekke köyü-Alacık köyü yolu üzerinden, Azdavay-Ağlı yolu 13. kilometresindeki servis yolu üzerinden ulaşım tekrar sağlanmaya başlandı. Ayrıca bölgede yağışlar da yer yer kuvvetini artırarak devam ediyor.

Şenpazar'da da çayın ayırdığı ilçe merkezinin iki yakasını birleştiren köprü selden zarar gördü. İlçenin iki yakası arasında karayolu bağlantısı kesildi.