Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin, temmuz ayını işaret ederek, enflasyon karşısında çalışanların yüzünü güldürecek bir çalışma yapıldığını duyurmuştu.

Resmi enflasyonun yüzde 73'ü aştığı, bağımsız araştırmacılara göre gerçek enflasyonun resmi olanın üç katına yaklaştığı hayat şartlarında memurun yüzü nasıl gülecek?

Memurların ve memur emeklilerinin maaşları altıncı dönem toplu sözleşmesine göre belirleniyor.

Buna göre 2022 yılının ikinci 6 aylık zammı yüzde 7, bir de enflasyon farkı var. Şu anda 5 aylık tüketici fiyat endeksinde oluşan enflasyon rakamı yüzde 35,64 ama hesaplamalarda yaklaşık olarak enflasyon farkını yüzde 28,14 olduğu söyleniyor.  Dolayısıyla yüzde 35'lik bir zam haziran ayı hariç olmak üzere cepte. Merkez Bankası’nın enflasyon tahmini 3,77. Eğer bu tahmin gerçekleşirse yüzde 40’a yakın bir zam olma ihtimali var.

İki büyük memur sendikaları konfederasyonu olan Memursen ve Kamusen'in cumhur ittifakı ortağı Ak Parti ve MHP ile olan yakınlıkları sebebiyle memur hakları için gereken mücadeleyi vermedikleri ve vermeyecekleri biliniyor. Bu durumda TÜİK'in belirleyeceği resmi enflasyon rakamı ve toplu sözleşme dışında bir şey beklemek saflık olur.

AKP Genel Başkanvekili Numan Kurtulmuş, asgari ücretle ilgili yaptığı açıklamada, "Memur emeklileri dahil olmak üzere çalışanlarımıza enflasyon farkını da üzerine koyarak herhalde yüzde 40 oranında bir artışın, -biraz az olabilir biraz çok olabilir- olacağını öngörüyorum" dedi.

Ancak hükumetin seçim endişeleri bu rakamları yükseltebilir. O da seçim ekonomisinin sıcağında kar gibi eriyiverir.