FGM-148 Javelin, iki personel tarafından taşınabilen, lazer güdümlü, sahip olduğu savaş başlığı çarpma tetikli yüksek ısı yayan patlayıcı içeren güdümlü bir tanksavar füzesidir.

ABD 309 milyon dolar değerinde Javelin tanksavar füzesi ve buna dair gerekli ekipmanlarla birlikte servis hizmetlerini de ihtiva eden bir anlaşma imzaladı. Bu anlaşma kapsamında  üretilecek olan Javelin tanksavar füzelerinden 1300 adedinin  Ukrayna Ordusu’na verileceği öğrenildi. Diğer füzeler ise Norveç, Arnavutluk, Litvanya ve Tayland’a ihraç edilecek.

Javelin ABD firmaları Raytheon ve Lockheed Martin tarafından üretilmektedir.

Silah, personelin taşıyabilfiği bir fırlatıcı tüp sayesinde lazerli elektronik işaretleme kullanılarak hedefe kilitlenir. Ateşle ve unut diye tabir edilen anti-tank füzesidir.

Bütün zırhlı kara araçları, düşük hızlı hava araçları, bina, siper ve koruganlara karşı kullanımı uygundur.

Uzunluğu 1,2 m. roketi 1,1 m. dir. İki asker tarafından taşınan ve tek asker tarafından ateşlenebilen Javelin, roket mühimmat hariç iki ana bileşenden oluşuyor:

1. Kumanda Fırlatma Birimi (Command Launch Unit; CLU)

2. Fırlatıcı Tüp Düzeneği (Launch Tube Assembly; LTA).

Sistemin, füze dahil toplam ağırlığı 22 kg’dan fazladır.

Azami menzili orijinal roket fırlatıcıyla 2500 metre (1,6 mil), hafif fırlatıcı ile 4000 metre (2,5 mil), araç üstü fırlatıcı ile 4750 metre (2,95 mil) dir.