Altay, Türkiye’de geliştirilen ancak bir türlü seri üretimine başlayamadığımuz  3+ nesil ana muharebe tankıdır. Adını Türk Kurtuluş Savaşı’nda 5. Süvari Kolordusu  komutanı Fahrettin Altay’dan almıştır.  Altay’ın prototipleri OTOKAR tarafından üretilmiş, seri üretimde devletin büyün imkânlarıyla desteklenen, hükumete yakın görülen BMC tercih edilmiştir.

İşte o prototipi üreten ve test eden OTOKAR büyük bir fuarda yüzümüzü ağartacak.

Türk savunma sanayini yurtdışında başarıyla temsil eden Koç Topluluğu şirketlerinden Otokar, Avrupa’nın en büyük savunma sanayii fuarı olan ve Fransa’nın başkenti Paris’te düzenlenen Eurosatory 2022’de geniş ürün ailesinden farklı tip ve özelliklere sahip 6 aracı ile yer aldı. Bin 500 katılımcının yanı sıra 33 ulusal pavyon, 200’den fazla resmi delegasyonun katılması beklenen fuarda Otokar, ARMA 6×6, ARMA 8×8, TULPAR paletli araçları, COBRA II ve COBRA II MRAP araçlarını sergileyecek.

Eurosatory fuarına geniş ürün gamından farklı özelliklere sahip araçlarla katılım yaptıklarını belirten Otokar Genel Müdürü Serdar Görgüç; “Türkiye’nin en deneyimli kara sistemleri üreticisi olarak ülkemizi yurt dışında en iyi şekilde temsil ediyoruz. 35’ten fazla dost ve müttefik ülkedeki 55’i aşkın kullanıcı envanterinde yer alan araçlarımızla savunma sanayii alanında her geçen gün yeni başarılar elde ediyoruz. Bugün 33 bine yakın askeri aracımız çok farklı coğrafyalarda, zorlu iklim koşullarında, çeşitli görevlerde aktif olarak hizmet veriyor. Yurt dışında farklı ülkelerdeki iştirak şirketlerimizle bölgesel anlamda mevcut ve potaniyel kullanıcılarımıza her zamankinden daha yakınız. Envanterlerinde Otokar araçlarına sahip kullanıcılarımız, yeni kullanıcılar için referans oluyor, her geçen yıl bayrağımızı yeni ülkelerde dalgalandırıyoruz” dedi.

Eurosatory’nin savunma sanayii sektörünün en önemli fuarlarından biri olduğuna dikkat çeken Serdar Görgüç şunları söyledi: “30 yılı aşkın süre önce, Türkiye’nin ilk zırhlı aracını ihraç etmeye karar verdiğimizde ürünlerimizi ilk kez bu fuarda sergiledik. Bu anlamda Eurosatory şirketimiz için ayrı bir anlam ve öneme sahip.  İlk ihracatımızı yaptığımız 1990’lardan bu yana NATO ve Birleşmiş Milletlerin sayılı kara sistemleri tedarikçilerinden biri olduk. Dünyanın farklı bölgelerinde elde ettiğimiz deneyimleri araç geliştirme çalışmalarımıza yansıtıyoruz. Global ölçekteki bilgi birikimimiz, tasarım ve mühendislik kabiliyetlerimiz, Ar-Ge çalışmalarımız ile ön plana çıkıyoruz. Son 10 yılda ciromuzun yaklaşık yüzde 8’ini Ar-Ge faaliyetlerine ayırdık.

Ne mutlu ki bugün sadece ürün tasarlayıp, geliştirip, araçları ihraç eden değil; yurtdışına teknoloji transferi yapan bir şirket konumuna ulaştık. Bugün olduğu gibi gelecekte de ürünlerimiz ve kara sistemleri alanındaki kabiliyetlerimizle ülkemizi global arenada en iyi şekilde temsil etmeye devam edeceğiz.”

Otokar’ın Eurosatory fuarına şu askeri zırhlı araçlarla  katılıyor 

  • TULPAR orta  sınıf tank, COCKERILL 3105 – 105 mm Kule ile

Tulpar orta sınıf tank

  • TULPAR Paletli Zırhlı Muharebe Aracı, 30 mm RAFAEL SAMSON Kule ile
  • ARMA 8×8 Çok Tekerlekli Zırhlı Araç, 30 mm OTOKAR MIZRAK Kule ile
Arma 6x6

Arma 6×6

  • ARMA 6×6 Çok Tekerlekli Zırhlı Araç, 25 mm OTOKAR MIZRAK Kule ile
  • COBRA II MRAP Mayına Karşı Korumalı Zırhlı Araç
Cobra II MRAP

Cobra II MRAP

  • COBRA II Personel Taşıyıcı