Süleyman Askeri

Dün akşam 6 yeni ekonomik adımın açıklanmasının ardından Hazine ve Maliye Bakanlığı tarafından bu sabah yazılı bir açıklama yapıldı. Metinde, "Önümüzdeki dönemde ihtiyatlı maliye politikasına devam edilecek, mali disiplinden asla taviz verilmeyecektir." denildi.

Hazine ve Maliye Bakanlığı, dün akşam Türkiye ekonomi modeli çerçevesinde atılacak ilk adımları açıkladı. Bakanlık, gelire endeksli devlet iç borçlanma senedi ihraç edileceğini, talep toplama işleminin 15 Haziran'dan itibaren yapılacağını belirtti. Ardından BDDK, SPK ve Merkez Bankası'nın açıklamalarıyla toplamda 6 yeni ekonomik adım, kamuoyuna duyuruldu.

Bu sabah da gelişmelerin ardından Hazine ve Maliye Bakanlığı tarafından yeni bir açıklama yapıldı. Söz konusu duyuruda şu ifadeler yer aldı:

"Son dönemde tüm dünyayı etkisi altına alan küresel enflasyonist süreçten ülkemiz de etkilenmektedir." denildi.

Ülkemizin dünyadaki enflasyondan etkilenmediği aksine enflasyonda dünya şampiyonluğuna aday olduğu görmezden gelindi.

"Bununla birlikte makro ekonomi politikamızda enflasyonla mücadele birincil önceliğini korumaktadır. Bu mücadelede kurumlar arası eşgüdümün önemi açık olup tüm kurumlarımız attığı adımlarda ortak mücadele anlayışıyla hareket etmektedir. Bu çerçevede;

- Önümüzdeki dönemde ihtiyatlı maliye politikasına devam edilecek ve mali disiplinden asla taviz verilmeyecektir.

- Maliye politikasında program hedeflerinden sapmadan büyüme, istihdam ve özellikle gelir dağılımını önceleyen uygulamalar devam edecektir.

- Makro ihtiyati tedbirler güncel ekonomik koşullar gözetilerek etkin ve dinamik bir şekilde alınmaya devam edilecektir.

- Serbest piyasa kurallarından taviz verilmeden, Türk lirası kullanımını ve cazibesini artıracak uygulamalara devam edilecektir.

- Beklentilerin yönetimi kapsamında ekonomide atılan adımlar ekonominin tüm paydaşlarıyla şeffaf ve eş zamanlı bir şekilde paylaşılacaktır. Kamuoyuna saygıyla duyurulur."

Vatandaş dedi ki:

İhtiyatlı maliye politikası hesapsız borçlanmak mıdır?

Program var mı ki hedefleri olsun. Enflasyon hesabı bile güven vermeyen uygulamalar zengini daha zengin, fakiri daha fakir eder.

Makro ihtiyati tedbirler kadrolaşma, israf, borç ortamında alınamaz.

Serbest piyasa bu keyfi ekonomi yönetimi ve ihale sistemiyle yan yana yürümez. Yap işletçi eş dost müteahhitlere avro veya dolarla kâr garantisi vererek Türk lirasının cazibesini artıramayız. 6 sıfır birden sildiğimiz günden bu yana paramız değer kaybediyor.

Şeffaflık yap işlet sözleşmelerini, hangi kamu görevlimizin, siyasetçinin nereden ne kadar maaş ve huzur hakkı aldığının da bilinmesini gerektirir.