Irak ve Şam İslam Devleti  (kısaca IŞİD; Arapça: الدولة الاسلامية في العراق والشامed-Devlet'ül İslâmiyye fi'l Irak ve'ş Şam veya 2014'ten beri kullandığı resmî isimle İslam Devleti  kısaca İD; Arapça: الدولة الإسلامية ed-Devlet'ül İslâmiyye), ağırlıklı olarak  Irak ve Suriye'de faaliyet gösteren, bu bölgede hilâfet devleti kurmak amacıyla güvenlik güçlerine ve sivillere karşı eylemler yapan yasa dışı, silahlı ve ele geçirdiği topraklardaki meşruluğu hiçbir ülke tarafından olarak tanınmayan Selefi cihatçı terör örgütüdür.

Avrupa Birliği ve Birleşmiş Milletler ile aralarında ABD, Türkiye, Suudi Arabistan, Kanada'nın da bulunduğu pek çok ülke ve kuruluş tarafından terör örgütü olarak tanınmaktadır.

Bir zamanlar Türkiye'nin bazı üst düzey yöneticilerinin "öfkeli çocuklar" gibi sempatik nitelemelerde bulundukları örgütün mensupları Irak'ın ve Suriye'nin bir çok yerinde güç kullanarak sözde devlet kurdular. İşin ciddiyetini göremeyen devletimiz onları bombalamak yerine onlardan uzaklaşmak için Süleyman Şah türbesini bile taşıdı. Bu arada işbirliği yapılan PYD'nin PKK'nın Suriye kolu olduğu görüldü. IŞİD'i bahane eden Amerika Birleşik Devletleri ordusu da Suriye'ye yerleşerek PYD'ye silah, mühimmat, zırhlı ve motorlu araçlar verdi.

IŞİD'in iki askerimizi yakarak şehid etmesi önce inkar edildi. Sonra IŞİD terör örgütü olarak kabul edildi ve Suriye'ye giren ordumuz bu örgütle mücadeleye başladı.

İsmail Saymaz "Türkiye'de IŞİD" kirabında ”IŞİD, Mayıs 2015’ten itibaren açıkça Türkiye’yi hedef aldı. Çıkardığı Türkçe dergiye Konstantiniyye, Gaziantepliler için kurdukları kampa ‘Konstantin’ adlarını vererek, İstanbul’u fethedeceklerini ilan etti. IŞİD’in Türkiye’ye açtığı savaş iki aşama izledi. İlk önce HDP’liler, sol görüşlüler ve Aleviler hedef alındı. İkinci aşamada, IŞİD karşıtı koalisyona verilen destek ve ‘Fırat Kalkanı Operasyonu’ sonrası, Türk devleti IŞİD’in hedefi haline geldi. Bugün tüm Türkiye namlunun ucundadır.” diyordu.

IŞİD lideri Ebubekir el Bağdadi, Ekim 2019'da İdlib'deki bir ABD baskınında öldürülmüştü.

Örgütün sonraki lideri Ebu İbrahim el-Haşimi el-Kureyşi olmuştu. Ebu İbrahim el-Haşimi el-Kureyşi de 3 Şubat 2022'de İdlib'deki bir ABD operasyonunda öldürülmüştü. IŞİD operasyonu doğrularken, yaptığı açıklamada örgütün yeni liderinin Ebu Hasan el-Haşimi el Kureyşi olduğunu açıklamıştı.

Örgütün Türkiye'ye çok sayıda militanı olduğu da bir gerçek. IŞİD’in yeni lideri Ebu Hasan el Kureyşi'nin İstanbul'da yakalandığı öne sürüldü.