Birleşmiş milletler insan hakları yüksek komiseri Michella Bachelet Doğu Türkistan’daki soykırımı incelemek için Çin’i ziyaret ediyor.

BM insan hakları röportörü Alena Dolhan’ın Çin’den aldığı 200.000 dolar rüşvet karşılığında Doğu Türkistan’daki Çin soykırımını akladığının ifşa olduğu bir gündemde bu ziyaret önemli.

BM'nin özel raportörlerin ortaklık yaptığı, ziyaret ettiği ve sponspor aldığı kurum, ülke ve hükümetlerin belgelendiği bir raporda, Çin'in Doğu Türkistan meselesindeki propagandalarına onay veren BM insan hakları elçisi Alena Douhan'ın, geçtiğimiz yıl ortaklığı aracılığıyla Pekin yönetiminden 200 bin dolar elde ettiği ortaya çıkarıldı.

Rapora göre Douhan, 8 Eylül 2021'de Çin destekli bir sanal etkinliğinin gerçekleşmesi için Birleşmiş Milletler İnsan Hakları Konseyi onayı verdi. Pekin yönetimince düzenlenen sanal etkinlikte "Sincan Muhteşem Bir Diyar" sloganı kullanıldı. Çin, Doğu Türkistan'da Uygurlara yönelik gerçekleştirdiği ihlallerini örtbas etmek amacıyla sosyal medya üzerinden Doğu Türkistan bölgesinde 'hayatın dört dörtlük devam ettiği' izlenimini vermeye çalışıyor.

Birleşmiş Milletler'in performansını kendi tüzüğünün ölçütüne göre gözlemleyen UN Watch'ta yer alan bir haberde, etkinlik sırasında Çin'in BM Büyükelçisi Chen Xu'nun "Sincan'da yaşayan tüm etnik gruplar, kendi işlerinde mutlu bir hayat sürüyor." ifadelerini kullandı.