Danimarka hükümeti, Ukrayna'ya  Harpoon kıyı savunma füze sistemi temin etme sözü verdi ve Odesa'daki Ukrayna birliklerine Rus kuvvetlerini kuzeybatı Karadeniz'in çoğunda risk altında tutmak için yeterli menzil sağladı. Basında ABD'nin Ukrayna'ya Harpoon füzeleri sağlamanın yollarını aradığı yönündeki haberlerin ardından, ABD Savunma Bakanı Lloyd Austin Pazartesi günü Pentagon'da yaptığı açıklamada haberi doğruladı.

Danimarka, Harpoon Block II kıyı savunma füze bataryalarının eski bir kullanıcısı. Harpoon, 50 yıllık bir gemisavar füzesidir ve eski olmasına rağmen, yıllar içinde teknolojisi yükseltilmiştir ve hala dünya çapında birçok donanmada hizmet vermektedir. Harpoon, yaklaşık 460 knot azami hıza ve yaklaşık 70 deniz mili menzile sahip, ses altı hava soluyan bir seyir füzesidir.

Harpoon Blok II, Odesa'dan Rus işgali altındaki Herson Oblastı'na veya Ukrayna-Romanya sınırından Karadeniz'deki son deniz çatışmalarının merkez noktası olan Rus işgali altındaki Yılan Adası'na ulaşmak için yeterli menzile sahiptir. Odesa'ya ve Odesa'dan gelen deniz iletişim hatlarını savunmak için kullanılabilse de füzenin menzili, mevcut Ukrayna topraklarından Kırım'a veya Kerç Boğazı Köprüsü'ne ulaşmak için yeterli olmayacak.

Harpoon Block II hala tam oranlı üretimde ve Boeing, 2026 yılına kadar yabancı askeri satış sözleşmeleri kapsamında füze teslim etme siparişlerini elinde tutuyor. Boeing ayrıca ABD Donanması için füze güdümünü iyileştiren ve Harpoon Block II'nin menzilini 130 deniz miline  çıkaran bir yükseltme kiti üretti.

Ukrayna'nın limanlarına yönelik Rus ablukasını sona erdirmek için acil bir ihtiyacı var: Ukrayna'nın tahıl siloları dolu ve mevcut stoklar piyasaya sevk edilemezse bir sonraki hasadı depolayacak hiçbir yer kalmayacak. Bu arada, büyük ölçüde Ukrayna tahılına bağımlı olan ülkeler - Türkiye, Lübnan, Mısır ve Yemen gibi - yüksek fiyatlarla yaşıyor.

Rus kuvvetleri, işgalin ilk haftalarında çok sayıda ticari gemiye saldırdı ve Ukrayna Donanması, Rus işgalcilerin Yılan Adası civarında ticari gemilere yönelik tehditler yayınlamaya devam ettiğini iddia ediyor.