Amerika Birleşik Devletleri'nin Ankara Büyükelçiliği'nin Cumhuriyet Halk Partisi'nin İstanbul mitingi öncesi vatandaşlarına yönelik gösteri uyarısında bulunması diplomatik krize sebep oldu.

ABD'nin Ankara Büyükelçisi Jeffrey L. Flake, dün Dışişleri Bakanlığı'na çağrıldı. Flake'e ABD Büyükelçiliği'nin yayınladığı uyarıdan duyulan rahatsızlık ifade edildi.

Büyükelçi Flake'e, sözkonusu gösteri uyarısında, bu tür mitinglerde emniyet birimlerimiz tarafından alınan önlemler hakkında asılsız iddiaların yer aldığı belirtildi.

Misilleme olarak Türkiye Cumhuriyeti Dışişleri Bakanlığı da ABD'de yaşayan vatandaşlarımıza hitaben bir duyuru yayımladı. Duyuru şöyle:

"ABD’de yapılacak büyük gösteri ve organizasyonlarda vatandaşlarımızın dikkatli olmaları ve aşağıdaki hususları göz önünde bulundurmalarında fayda görülmektedir.

ABD güvenlik birimleri her ne kadar bu tip organizasyonlarda meydana gelebilecek protesto ve gösteriler için önlem alıyor olsa da, geçmişte yaşanan olaylarda, gerçek mermi kullanıldığı, elektro şok uygulandığı, gazla müdahale edildiği ve şiddet eylemlerinin de yaşandığı unutulmamalıdır. Bu itibarla, kontrol edilmesi zor olan bu tür olaylarda şiddete maruz kalınabileceği ihtimali de dikkate alınarak, gerekli olmadığı sürece büyük gösteri ve organizasyonlardan kaçınılması tavsiye edilmektedir.

Bu hususlar ışığında, vatandaşlarımızın yapmasında fayda görülen hususlar aşağıda sıralanmaktadır:

-Kalabalıklardan kaçınmaları,

-Sade bir profil çizmeleri ve dikkat çekecek davranışlarda bulunmamaları,

-Protesto ve gösteri alanlarından uzak durmaları,

-Yakınlarını bulundukları yerden haberdar etmeleri,

-Olabilecek anlık gelişmeler için medyayı takip etmeleri."