Popüler mesajlaşma uygulaması WhatsApp, hem Android hem de iOS cihazlara uzun yıllardır destek veriyor. Ancak uygulamaya yeni özelliklerin eklenmesi, artık eski işletim sistemini kullanan her cihazda desteklenmiyor. Dolayısıyla bu noktada WhatsApp da desteği kesmek zorunda kalıyor.

Eski işletim sistemleri için WhatsApp uygulamasının desteğini kesen WhatsApp, yakın zamanda bu listeye iki işletim sistemi daha ekledi. Yıllardır iPhone'ların eski sürümüne destek veren şirket, artık iOS 10 ve iOS 11 sistemini kullanan cihazlar için WhatsApp desteği sona erecek. Bu cihazlarda WhatsApp kullananlar destek ve güncelleme yamaları almadan kullanmaya devam edecekler.

24 Ekim 2022'den itibaren iOS10 ve iOS11 sistemini çalıştıran cihazlar, artık belirlenen sürenin sonunda uygulamayı çalıştıramayacak. Bu, önümüzdeki aylarda; iPhone5 ve iPhone 5C için desteğin kesileceği anlamına geliyor.

Ancak her iki telefona sahip kişiler için hâlâ bir şans var. Eğer iPhone 5C ve iPhone 5S kullananlar, en geç 24 Ekim'e kadar telefonlarını iOS12 sistemine güncelleyebilir. Bu sayede WhatsApp'ı en az bir yıl daha kullanma şansları olacaktır. Ancak telefonlarının güncellemesini yapmayıp, bunun yerine iOS 10 ve iOS11'i kullanmaya devam edenler, ne yazık ki 24 Ekim itibariyle WhatsApp'ı cihazların çalıştıramayacaklar.

Bilindiği üzre WhatsApp, birkaç yıl destek verdikten sonra eski işletim sistemleri için uygulamanın kullanımını durduruyor. Bunun iki sebebi var. Birincisi sürekli güncelenen WhatsApp'ın yeni özelliklere kavuşması, ikinci ise güvenlik tedbirleri. Her iki durum göz önüne alındığında WhatsApp'ın desteğinin sona ermesi normal karşılanabilir.