Maymun çiçeği virüsü, ilk kez İngiltere'de ortaya çıktıktan sonra çeşitli ülkelerde de tespit edildi. Orta ve Batı Afrika'nın tropikal yağmur ormanlarında ortaya çıkan ve kemirgenlerden insanlara taşınan virüsün birden bire farklı bölgelerde görülmesi ülkeleri alarma geçirirken, bilim dünyasında da büyük heyecan yarattı.

Türkiye'den şimdiye kadar maymun çiçeği virüsüne dair bildirim yapılmadı. Doktorların, hastalığın belirtileri konusunda dikkatli olmaları gerektiğini açıkladı.

Domuz gribi, kuş gribi, COVID-19 derken şimdi de Maymun Çiçeği mi?

İngiltere'de 6 Mayıs'ta tespit edilen maymun çiçeği (monkeypox) virüsü vaka sayılarında artış yaşanırken, virüs İngiltere sınırlarını aşarak İspanya, Portekiz, ABD, Kanada, İtalya, İsveç, Belçika ve Avustralya’da görüldüğü bildirildi.

Dünya Sağlık Örgütüne göre, Orta ve Batı Afrika'nın tropikal yağmur ormanlarında ortaya çıkan ve zaman zaman diğer bölgelere ihraç edilen viral bir zoonotik hastalık olan maymun çiçeğinin kuluçka süresi 5 ila 21 gün arasında değişebiliyor. Hatalık, ateş, yoğun baş ağrısı, lenfadenopati (lenf bezlerinin şişmesi), sırt ağrısı, miyalji (kas ağrısı) ve şiddetli halsizlik gibi semptomlarla kendini gösteriyor ve hastalığın ateşli evresi genellikle 1 ila 3 gün sürerken; bu evreyi, 2 ila 4 hafta süren deri döküntüsü takip ediyor.

COVID-19 virüsü gibi Maymun Çiçeği virüsünün de hayvanlardan insanlara geçtiği iddia ediliyor.

Virüs; ateş, boğaz ağrısı, gribal belirtiler, cillte içi sıvı dolu döküntülerle ortaya çıkıyor ve çok da öldürücü görünmüyor.

Çocuklarda şiddetli seyredebiliyor.

Ancak tespit edilen vakalar şu an virüsün toplumun içerisinde yayılmadığını düşündürüyor. Henüz az sayıda vaka var ama alakasız vakalar olması  korkutuyor.

Maymun çiçeği virüsü, çiçek hastalığı virüsü ailesinden ama çiçek hastalığı kadar ciddi bir seyir göstermiyor. Çiçek hastalığının aşısı koruyor  ama biz 1980'den beri çiçek aşısı yapmıyoruz.