Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan BAE’li iş adamları ve yatırımcılarla bir araya geldi. Erdoğan, “BAE, Körfez bölgesindeki önemli iş ortağımızdır” ifadelerini kullanırken birkaç yıldır süren gerilime de son vermiş oldu.

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu başta olmak üzere, Ak Parti çevreleri, Birleşik Arap Emirlikleri’ni 15 Temmuz 2016’daki darbe girişiminin finansörü olarak gösteriyordu. Ancak siyasiler dış politikadaki bu hızlı dönüşe ayak uyduramadılar. İsrail, Mavi Marmara, İsral Cumhurbaşkanı Ankara’da, Suudi Arabistan, Kaşıkçı cinayeti, BAE, 15 Temmuz, Mısır, Rabia, Kardeşim Esad, Cani Esed, Libya, Kaddafi… Gerçekten kolay değildi.

Cahit Özkan da bu hızlı dönüşe ayak uyduramayanlardan. Birleşik Arap Emirlikleri’yle (BAE) ilgili açıklamaları parti yönetiminde tepkiye sebep olan Grup Başkanvekili Cahit Özkan görevden alındı. Özkan’ın yerine TBMM Adalet Komisyonu Başkanı ve Bartın Milletvekili Yılmaz Tunç‘un getirilmesine karar verildi.

ANKA Haber Ajansı’nın ulaştığı Yılmaz Tunç, kendisine telefonla bilgi verildiğini söyleyerek; “Hayırlısı olsun” yorumu yapmış. Özkan, “Sayın Grup Başkanımız ve çalışma arkadaşlarımızla yaptığımız istişareler neticesinde, dört yıldan beri yürüttüğüm AK Parti Grup Başkanvekilliği görevimden affımı istirham etmiş bulunmaktayım. Genel başkanımız ve Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan’a bugüne kadar şahsıma duyduğu güven ve verdiği sorumluluklar için müteşekkirim” ifadelerine de yer vermiş.

Adalet ve Kalkınma Partisi Grup Başkanvekili Cahit Özkan, Armağan Çağlayan’ın “Zor Ama Yine De Sor” serisinde, 15 Temmuz darbe girişiminin finansörü olmakla suçlanan BAE ile ilişkilerin yeniden kurulmasıyla ilgili açıklamalarda bulunmuştu. Özkan, 14 Mayıs’ta yayınlanan videoda “Benim şöyle bakmam lazım, belki de Birleşik Arap Emirlikleri baktı ki Türkiye’ye diz çöktüremiyor, baktı ki Türkiye’nin istiklalini engelleyemiyor, baktı ki Türkiye’ye dayanmadan, Türkiye ile birlikte yürümeden bölgesel ve küresel anlamda kendi menfaatlerinin aleyhine bazı şeyler ortaya çıkıyor, o zaman Birleşik Arap Emirlikleri belki -ben böyle okuyorum çünkü- teslim oldu” demişti. Videonun yayınlanmasının ardından Twitter hesabından açıklama yapan Adalet ve Kalkınma Partisi Sözcüsü Ömer Çelik, Özkan’ın sözlerinin partisinin görüşlerini yansıtmadığını belirtmişti. Çelik, “Grup Başkanvekilimiz Sayın Cahit Özkan’ın Türkiye ile Birleşik Arap Emirlikleri ilişkilerine dair beyanları partimizin görüşlerini yansıtmamaktadır” ifadelerini kullanmıştı. Daha sonra Cahit Özkan’ın istifasının istendiği fakat istifa talebine karşı çıktığı iddia edilmişti. Özkan’ın TBMM’de 16 Mayıs günü düzenleyeceği basın toplantısı da iptal edilmişti. Özkan, Ömer Çelik’le yan yana oldukları fotoğrafı “Sıkı dostlar arasına kimse giremez…” ifadesiyle paylaşarak ortada bir sıkıntı olmadığı mesajı vermişti.

Cahit Özkan aynı gün Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’la fotoğrafını da Abdurrahim Karakoç’un “Beden ölür, çürür, cana bakın siz./Kim kiminle yürür, ona bakın siz./Bırakın dönsün dönme dolaplar./Haktan hakikatten yana bakın siz” mısralarıyla paylaşmıştı.

Aslında bu işte yara alan yalnız Cahit Özkan değil, yandaş politikacılar, yandaş yazarlar ve yandaş medya oldu.