Doktorlar Türkiye genelinde daha önce dile getirdikleri taleplerin karşılanmaması gerekçesiyle grev kararı aldı.

Hekim Birliği, Hekim-Sen ve Tabip-Sen üyesi doktorlar Mayıs ayında 4 gün iş bırakacak. 3 hekim sendikası yapacakları eylemle yaşadıkları sorunlara çözüm getirilmesi için seslerini duyurmaya çalışacaklarını açıkladı.'Bu süreçte hastaneler açık olacak mı?', 'Doktorların grevi ne zaman başlıyor?' soruları akıllara geldi. Doktorlardan gelen grev duyurusu vatandaşları endişelendirdi.

Hekim Birliği, Hekim-Sen ve Tabip-Sen'den yapılan duyuruda 17-18 Mayıs ve 26-27 Mayıs tarihlerinde iş bırakma eylemi yapma kararı alındığı belirtildi.

Acil vakalar ne olacak?

4 gün uygulanacak grev boyunca sağlık kuruluşları resmî tatillerde olduğu şekilde sağlık hizneti vermeye devam edecek. Bu sebeple vatandaşların acil durumlar dışında sağlık kurum ve kuruluşlarına başvurmaması istenecek. Grev süresince acil hastalar, diyaliz hastaları, acil ve riskli gebeler, çocuk aciller, kanser hastaları ve yoğun bakım hastalarının bakımı aksamayacak.

Diğer sendikaların yanı sıra TTB de iş bırakma eylemine katılmayacak. İş bırakmayan Türk Tabipleri Birliği (TTB) 29 Mayıs’ta Ankara’da “Beyaz Miting” yapacak.