Dün akşam saatlerinde Rus Karadeniz Filosu’na bağlı Amiral Grigoroviç sınıfı Amiral Makarov firkateyninin Odessa güneyinde vurulduğu iddia edilmişti.

Bugün sabah saatlerinde ise Odessa Milletvekili Oleksiy Honcharenko, Amiral Makarov firkateyninin Neptün Gemisavar Füzeleriyle vurulduğunu açıkladı. Hemen ardından ise Ukrayna Genelkurmay Başkanlığı, günlük olarak açıkladığı Rusya’nın kayıpları listesine bir adet gemi kaybı daha ekledi ve Amiral Grigoroviç sınıfı bir firkateynin Yılan Adası açıklarında yandığı kaydedildi. İddialar Odessa yerel medyası tarafından da teyit edildi.

Aynı zamanda Amiral Makarov’un bulunduğu iddia edilen bölgede ABD Hava Kuvvetlerine ait RQ-4B Global Hawk tipi Yüksek İrtifa – Uzun Dayanım (HALE) sınıfı İnsansız Hava Aracı’nın ISR faaliyeti icra ettiği öğrenildi. Bölgenin yakınlarında İngiliz Kraliyet Hava Kuvvetlerine (RAF) ait bir adet de RC-135W keşif uçağı da görev yapıyor.

Kremlin’den yapılan bir açıklamada ise Ukrayna medyasında çıkan iddialar hakkında Kremlin’in “bilgisi olmadığı” belirtildi.

Amiral Makarov, Sivastopol merkezli Rus Karadeniz Filosunun bir parçası olup, Amiral Grigorovich sınıfı bir fırkateyndir. Yantar Tersanesi'nde Şubat 2012'de denize indirilmiş ve 25 Aralık 2017'de hizmete girmiştir. Sınıfının en son inşa edilen ve sınıfında planlanan altı gemiden üçüncüsüdür. Gemi oldukça gelişmiş radarlarla da donatılmıştı.