Güçlendirilmiş çelik ve özel otomatik savunma sistemine sahip 4 milyon sterlinlik yeni nesil Rus süper tankı, muharebe meydanına çıkışından sadece birkaç gün sonra Ukrayna ordusu tarafından imha edildi.

Bu, Ukrayna birliklerinin özel reaktif zırhla korunan Rusya’nın en gelişmiş tanklarından birini imha ettiği andır.

T-90M’deki zırh, vurulduğunda patlayacak ve gelen bir merminin nüfuz gücünü azaltacak şekilde tasarlanmıştır.

Tank ayrıca, gelen bir füze tarafından kullanılan bir lazer ışını tarafından ‘hedef olarak seçildiğinde’ sis bombası ateşleyen otomatik bir savunma sistemi ile korunmaktadır.

Bununla birlikte, Ukrayna ordusu, 4 milyon sterlinlik bir tankın yanı sıra termobarik bir çok namlulu roketatar sisteminin imha edilmesiyle sonuçlanan bir Rus zırhlı birimin de drone görüntüleri yayınladı.

Ukrayna ordusu, saldırıların Ukrayna’nın kuzey doğusundaki Kharkiv bölgesinde gerçekleştiğini söyledi.

İstihbarat görevlileri Rus askeri araçlarını belirlediler ve bir dizi saldırı düzenlemek için kara birlikleriyle koordineli taarruz ettiler. Bildirildiğine göre iki tank ve iki MTLB’yi (Rus ulaşım aracı) imha ettiler.

Ukrayna Silahlı Kuvvetleri (AFU) Özel Kuvvetleri Komutanlığı (SSO) Pazartesi günü şunları duyurdu:

Kharkov bölgesinde, keşif operasyonları sırasında askerlerimiz, ağır zırhlı ve hafif zırhlı araçlar da dahil olmak üzere düşman teçhizatı kümeleri görüldü.

Saldırı için öncelikli hedeflerin belirlenmesinden bir saat sonra Direniş Hareketi askerleri topçu birliklerinden bir birliğini koordine etti ve düşman hedeflerine ateş açtı.

Ukrayna Savunma Kuvvetleri askerlerinin ortak çalışması sonucunda, Rusların kayıpları şu şekilde gerçekleşti: T-90 tankı – imha edildi. T-80BVM tankı – yok edildi. MTLB – yok edildi. MTLB – hasarlı.”

Ukrayna, Rusya’nın işgalinden bu yana on hafta içinde şimdiye kadar 23.800 asker kaybettiğini beyan etti.

Ukrayna ordusu, ayrıca Rusya’nın 1.048 muharebe tankı, 2.519 muharebe zırhlı aracı, 459 topçu sistemi, 152 MLR sistemi, 80 uçaksavar sistemi, 194 savaş uçağı, 155 helikopter, 1.824 araç, 8 gemi, 76 yakıt tankeri, 271 operasyonel-taktik seviyeli İHA’lar, 38 adet özel ekipman ve dört mobil SRBM sistemi kaybettiğini bildiriyor.